Telegram sāks nodot to lietotāju IP adreses un tālruņu numurus, kuri pārkāpj pakalpojuma sniegšanas noteikumus (Terms of Service), pirmdien paziņoja Telegram dibinātājs un vadītājs Pāvels Durovs.
Uzņēmumam tā ir liela pārmaiņa, jo iepriekš saskaņā ar konfidencialitātes politiku Telegram to varēja darīt tikai attiecībā uz apstiprinātiem aizdomās turētiem par terorismu.
Izmaiņas tika veiktas mēnesi pēc tam, kad Durovs tika arestēts Francijā. Arests tika veikts saistībā ar izmeklēšanu par to, ka lietotne veicina noziedzību, jo uzņēmums nav spējis efektīvi moderēt grupas un sadarboties ar tiesībaizsardzības iestādēm.
Telegram problēma
Telegram ir sociālo mediju un tūlītējās ziņapmaiņas pakalpojums, kas ir populārs lietotāju vidū visā pasaulē.
Tās reputācija kā privātumu aizsargājošai lietotnei – galvenokārt pateicoties end-to-end šifrēšanas iespējai individuālām tērzēšanas sarunām (bet ne grupām), un daļēji pateicoties uzņēmuma iepriekšējai nostājai attiecībā uz informācijas apmaiņu ar tiesībaizsardzības iestādēm – ir piesaistījusi disidentus, aktīvistus un tos, kas vēlas apiet cenzūru, kā arī noziedzniekus, kuri nevēlas riskēt ar tumšā (darknet) interneta tirdzniecības vietu un forumu izmantošanu.
Telegram ir sastopamas grupas un kanāli, kurus izmanto zagtu identitāšu pārdošanai, ievainojamību un uzbrukumu rīku apspriešanai, starpniekserveru (proxy) piekļuves pārdošanai, noziedznieku un haktīvistu vervēšanai, dziļviltojumu un bērnu seksuālās izmantošanas materiālu apmaiņai, nelegālu vielu tirdzniecībai un citiem mērķiem.
Francijas tiesībaizsardzības iestādes pagājušajā mēnesī arestēja Pāvelu Durovu. Taču pēc dažām dienām viņš tika atbrīvots pret drošības naudu ar noteiktu aizliegums izbraukt no valsts.
Telegram varētu izpildīt juridiskus pieprasījumus pēc informācijas par noziedzīgās darbībās iesaistītiem lietotājiem
Līdz pat pirmdienai Telegram pakalpojumu sniegšanas noteikumi paredzēja, ka lietotāji nedrīkst izmantot pakalpojumu, lai sūtītu surogātpasta vēstules, apkrāptu lietotājus, veicinātu vardarbību vai publicētu nelegālu pornogrāfisku saturu publiski apskatāmos Telegram kanālos, botos utt.
Atjauninātajā aprakstā teikts, ka lietotāji nedrīkst iesaistīties darbībās, kas lielākajā daļā valstu ir atzītas par nelikumīgām, piemēram, bērnu izmantošana, narkotiku, šaujamieroču, viltotu dokumentu pārdošana vai piedāvāšana u.tml.
“Ja Telegram saņems derīgu rīkojumu no attiecīgajām tiesu iestādēm, kas apstiprina, ka esat aizdomās turētais lietā, kura saistīta ar noziedzīgām darbībām, pārkāpjot Telegram pakalpojumu sniegšanas noteikumus, mēs veiksim pieprasījuma juridisko analīzi un varam izpaust jūsu IP adresi un tālruņa numuru attiecīgajām iestādēm,” teikts atjauninātajā privātuma politikas versijā.
Ja, kādi dati tiks kopīgoti, šādi gadījumi tiks iekļauti ceturkšņa pārredzamības ziņojumā, publicējot vietnē: https://t.me/transparency.
Durovs arī norāda, ka cilvēki ir ļaunprātīgi izmantojuši Telegram meklēšanas funkciju (Search), lai pārdotu nelegālas preces. Īpaša moderatoru komanda ar mākslīgā intelekta palīdzību ir identificējusi problemātisku saturu un padarījusi to nepieejamu.
“Ja Telegram meklētājā joprojām atrodat, ko nedrošu vai nelikumīgu, lūdzu, ziņojiet mums par to, izmantojot @SearchReport,” Durovs piebilda.
Šie jaunie pasākumi ir paredzēti, lai mazinātu noziedznieku aktivitātes. Taču tie būs maznozīmīgi, ja uzņēmums neīstenos ilgstošus centienus visos aspektos.
Tāpat vēl nav zināms, kā Telegram reaģēs uz spēkā esošiem tiesu iestāžu rīkojumiem valstīs, kuras izmanto Telegram kā līdzekli politisko disidentu un aktīvistu identificēšanai un apcietināšanai.