6. decembrī Saeima otrajā un galīgajā lasījumā atbalstīja 2025. gada valsts budžeta likuma projektu, kurā valsts iekšējā un ārējā drošība ir noteikta par prioritāti – paredzot papildu finansējumu abām jomām. Iekšlietu nozarei budžetā paredzēti 868,5 milj. eiro, kas veido 1,96% no Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP). Budžeta ietvaros lielākā daļa finansējuma – 701,0 milj. eiro jeb 1,58% no IKP – ir paredzēta valsts pamatfunkciju īstenošanai, iekšlietu nozares dienestu darbībai un sabiedrības drošības stiprināšanai. No minētā finansējuma Iekšlietu ministrijas budžetā plānotas vienreizējas investīcijas 92,2 milj. eiro apmērā katastrofu pārvaldības centru būvniecībai, valsts ārējās robežas infrastruktūras izbūvei un ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu iegādei. Papildus tam 167,5 milj. eiro ir paredzēti Eiropas Savienības politiku instrumentu un ārvalstu finanšu palīdzības projektu īstenošanai, lai sekmētu Latvijas attīstību un starptautisko sadarbību.
Vienlaikus būtiski norādīt, ka 2025. gada budžetā Iekšlietu ministrijai tiks piešķirts papildu finansējums valsts drošības stiprināšanas pasākumiem, Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteikto pasākumu īstenošanai, valsts ārējās robežas drošības pasākumu nodrošināšanai, kā arī Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai.
IEKŠLIETU MINISTRIJAS GALVENĀS BUDŽETA PRIORITĀTES 2025. GADĀ
Atlīdzības palielināšanai iekšlietu nozares (Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Iekšējās drošības biroja) amatpersonām 2025. gadā un turpmāk ik gadu plānots novirzīt 75,2 milj. eiro. Konkurētspējīgas atlīdzības nodrošināšana ir viens no svarīgākajiem jautājumiem stabilam un ilgtspējīgam dienestam, kas motivē amatpersonas uzsākt un turpināt dienestu, un ir garants valsts iekšējās drošības stiprināšanā. Policisti, ugunsdzēsēji, robežsargi, kā arī Iekšējās drošības biroja amatpersonas no 2025. gada saņems papildus 300 eiro (bruto) piemaksu par noteiktu funkciju un uzdevumu izpildi, kā arī vidēji 10% mēnešalgu pieaugumu pret 2024. gada mēnešalgām un atbilstošu samaksas par virsstundu darbu, nakts darbu, atvaļinājuma un citu pabalstu palielinājumu. Iekšlietu ministrijas virzītajā prioritāro pasākumu pieteikumā ietverta arī Tieslietu ministrijas padotībā esošā Ieslodzījuma vietu pārvalde, kuras amatpersonas arī saņems minēto atlīdzības paaugstinājumu.
Valsts drošības dienesta darbības prioritāro jomu stiprināšana – 5,1 milj. eiro.
Valsts robežas joslas infrastruktūras izveidei, žoga un rokādes ceļu izbūvei 2025. gadā paredzēti 22, 8 milj. eiro. Ārējās robežas tehniskās infrastruktūras izveidei – 20, 8 milj. eiro. Savukārt pastiprināta robežapsardzības sistēmas darbības režīma pagarināšanai – 4,8 milj. eiro.
Finansiāls atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem, paredzot 65 milj. eiro, lai stiprinātu Ukrainas valsts drošību un sniegtu nepieciešamo humāno palīdzību.
CIVILĀS AIZSARDZĪBAS UN KATASTROFU PĀRVALDĪŠANAS SISTĒMAS STIPRINĀŠANAS PASĀKUMI
Atbalstīts starpnozaru prioritārais pasākums “Valsts materiālo rezervju iegāde, atjaunināšana un uzturēšana”, lai stiprinātu nozaru ministriju iestāžu gatavību rīkoties katastrofu, krīžu, militāru un citu apdraudējumu gadījumos. Minētā pasākuma ietvaros ir paredzētas mūsdienu prasībām atbilstošas valsts materiālo rezervju iegādes, atjaunināšana un uzturēšana. Pirmo reizi kopš neatkarības atgūšanas materiālo rezervju sistēmas pilnveidei ir piešķirts papildu finansējums 4, 3 milj. eiro, tai skaitā Iekšlietu ministrijai 523,2 tūkst. eiro, Satiksmes ministrijai 1 milj. eiro, Labklājības ministrijai 318,5 tūkst.eiro, Veselības ministrijai 1,6 milj. eiro, Tieslietu ministrijai 873, 4 tūkst.eiro un Finanšu ministrijai 22 tūkst. eiro.
VUGD DEPO – KATASTROFU PĀRVALDĪBAS CENTRU BŪVNIECĪBAI – 36, 5 MILJ. EIRO.
Piešķirtais finansējums tiks izmantots, lai pabeigtu depo izbūvi Rūjienā, Saulkrastos, Kandavā un Aizputē, lai nodrošinātu aprīkojumu un darbību jau esošajiem katastrofu pārvaldības centriem, kā arī lai turpinātu jaunu centru būvniecību.
Speciālo ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu iegāde – 11,9 milj. eiro .
Iekšlietu resora kiberdrošības stiprināšanai – 5 milj. (finansējums Eiropas Savienības fondu ietvaros).
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai – 366 tūkst. eiro.
ELEKTRONISKĀS UZRAUDZĪBAS SISTĒMAS IEVIEŠANAI UN UZTURĒŠANAI – 546 TŪKST. EIRO.
Elektroniskās uzraudzības sistēmas izveide un uzturēšana ļaus kontrolēt aizdomās turēto un apsūdzēto pārvietošanos, novēršot to tuvošanos aizsargājamām personām, un sniegs brīdinājuma signālus policijai un aizsargājamajām personām.
IEKŠLIETU MINISTRIJAS 2025. – 2028.GADA IZDEVUMU IZMAIŅAS VALSTS PAMATFUNKCIJU ĪSTENOŠANAI
No nākamā gada budžeta 1,5 milj. eiro tiks atvēlēti Eiropas Savienības prasībām atbilstošu pasu, elektronisko identifikācijas karšu un uzturēšanās atļauju izsniegšanas īstenošanai.
Informācijas tehnoloģiju sistēmas un citu kapitālieguldījumu uzturēšanai tiks atvēlēti 876,5 tūkstoši eiro.
Par 2 miljoniem eiro palielināti izdevumi, lai nodrošinātu Valsts policijas transportlīdzekļos esošās transportlīdzekļu valsts reģistrācijas numura zīmes nolasīšanas iekārtas izgūto datu (attiecībā uz autoceļu lietošanas nodevas samaksas faktu) uzlabošanu un uzturēšanu, kā arī Valsts policijas uzdevumu izpildei nepieciešamā autoparka atjaunošanu, uzturēšanu, kā arī veiktu nepieciešamās izmaiņas Valsts robežsardzes elektroniskās informācijas sistēmā.
IEKŠLIETU NOZARES 2025. GADA BUDŽETA SADALĪJUMS PA IESTĀDĒM
2025. gadā Valsts policijai plānoti 244,3 milj. eiro, Valsts robežsardzei – 107,1 milj. eiro, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam – 107,2 milj. eiro, Nodrošinājuma valsts aģentūrai – 112,1 milj. eiro.
Valsts drošības dienestam plānoti 49,4 milj. eiro, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei – 31,7 milj. eiro, Iekšlietu ministrijas Informācijas centram – 19,3 milj. eiro, Iekšlietu ministrijas Veselības un sporta centram – 8,5 milj. eiro, Finanšu izlūkošanas dienestam – 6,9 milj. eiro, Iekšlietu ministrijai – 5,9 milj. eiro, Iekšējās drošības birojam – 5,5 milj. eiro.
Konsorcijam “Iekšējās drošības akadēmija” tiek piešķirti 2,8 miljoni eiro, lai nodrošinātu tiesībaizsardzības un izmeklēšanas iestāžu amatpersonām augstākās izglītības ieguvi. Studiju programmas īsteno Rīgas Stradiņa Universitāte, Valsts policijas koledža un Latvijas Universitāte, un finansējums paredzēts studiju vietu apmaksai.
Iekšlietu ministrijas 2025. gada budžets ir veidots, lai turpinātu īstenot ministrijas stratēģiskos mērķus – stiprināt sabiedrības drošību, uzlabot dienestu darba apstākļus un nodrošināt efektīvāku resursu izmantošanu.