Lietuvas tiesībsargājošās iestādes tur aizdomās, kādu konservatīvās Tēvzemes savienības (Homeland Union) – Lietuvas kristīgo demokrātu (TS-LKD) biedru par spiegošanu Krievijas labā.
“Personai ir dubultā Lietuvas un Krievijas pilsonība, tā pieder TS-LKD partijai un Politiski ieslodzīto un izsūtīto apvienībai (Lithuanian Union of Political Prisoners and Deportee),” pirmdien žurnālistiem sacīja Ģenerālprokuratūras virsprokurors Artūrs Urbelis.
Aizdomās turamais ir Eduards Manovas no Šauļiem, aģentūrai BNS apstiprināja divi avoti.
Pēc Urbelis teiktā, vīrietis darbojies Krievijas izlūkdienesta uzdevumā un vācis tiem interesējošu informāciju.
Valsts drošības departamenta (VSD) direktora vietnieks Remigijus Bridikis sacīja, ka aizdomās turētais nav vācis klasificētu informāciju.
“Iegūtā informācija nebija klasificēta, taču tā bija Krieviju interesējoša un nozīmīga: politisko partiju darbība, deportētie, Lietuvas aizsardzība, iekšpolitika un ārpolitika, gatavošanās mācībām, aizsardzības potenciāls,” viņš sacīja žurnālistiem.
Saskaņā ar Urbeli, par spiegošanu aizdomās turētajam vīrietim dažādu pasākumu laikā bijusi pieeja visiem partijas līderiem un visām partijas darbībā iesaistītajām valsts amatpersonām, tostarp premjerministram un ministriem.
Tomēr, pēc prokurora teiktā, ne valdības ēkā, ne Seimā nekādas sanāksmes netika ierakstītas.
Šifrēta radio apmaiņa
Bridikis norādīja, ka šis ir ārkārtējs spiegošanas gadījums.
“Šī persona bija iesaistīta Krievijas militārā izlūkdienesta nelegāļu programmā. […] Tā ir ļoti īpaša, jo ir diezgan dārga, sarežģīta, prasa daudz resursu, darba un sagatavošanās. Parasti šādos gadījumos cilvēki vāc sensitīvu informāciju, kas īpaši interesē Krieviju,” sacīja VSD pārstāvis.
Pēc Bridika domām, parasti cilvēki, kurus izvēlas šādiem uzdevumiem, neizceļas ar savu uzvedību, viņiem ir labas valodas zināšanas un viņi ir psiholoģiski sagatavoti. Viņi tiek nosūtīti uz svešu valsti un veido normālu dzīvi.
Pirmstiesas izmeklēšana tika sākta janvārī. Šobrīd tā ir pabeigta, un lieta drīzumā nonāks tiesā.
Saskaņā ar tiesībaizsardzības iestāžu sniegto informāciju, izmeklēšanas laikā tika atrasts un konfiscēts sarežģīts spiegošanas aprīkojums.
“Daudzlīmeņu objekti, instrumenti. […] Vienam cilvēkam tika doti uzdevumi uzraudzīt gan politisko jomu, gan mūsu aizsardzības gatavību,” sacīja Urbelis.
Pēc viņa teiktā, informācijas apmaiņa starp aizdomās turēto spiegu un Krievijas izlūkdienestu notikusi, izmantojot radioviļņus un speciālus radio uztvērējus.
Nav signālu
TS-LKD pagaidu priekšsēdētāja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėniene sacīja, ka partija nav saņēmusi nekādus signālus no tiesībsargājošajām iestādēm par iespējamo spiegošanas gadījumu.
“Mēs nezinām, ka ir tāda persona. Mēs ceram, ka ar mums pieejamo informāciju varēsim attiecīgi rīkoties, bet kopumā mēs redzam situāciju hibrīduzbrukuma kontekstā, naidīgu valstu mēģinājumos darboties dažādos kontekstos, tostarp mēģinājumos graut un diskreditēt politiskās partijas,” piebilda Morkūnaite-Mikulėniene.
Morkūnaite-Mikulėniene sacīja, ja aizdomās turētā spiega identitāte apstiprināsies, viņš tiks izslēgts no TS-LKD.
Pēc viņas teiktā, Manovas pievienojās partijai 2005. gadā. Viņa sacīja, ka ir ar viņu komunicējusi dažādos pasākumos.
Iekšlietu ministre Agne Bilotaite arī paziņoja, ka Manovam, kurš tiek turēts aizdomās par spiegošanu Krievijas labā, var tikt atņemta Lietuvas pilsonība.
Manovas 2011. gadā kandidēja Šauļu pilsētas domes vēlēšanās no TS-LKD, kā arī bija Lietuvas Politisko ieslodzīto un izsūtīto apvienības Šauļu nodaļas biedrs. Viņš ir fotogrāfs, un 2014. gadā Šauļos prezentēja savu fotogrāfiju izstādi “Lietuva – manā sirdī”.
1942. gadā dzimušais Manovas savā vēlēšanu anketā norādīja, ka 1969. gadā ir beidzis Lvovas Humanitāro universitāti, iegūstot žurnālista grādu, un viņam ir divi bērni.
Iespējams, ka aizdomās turētais savas izlūkošanas darbības ir uzsācis 2018. gadā. Pirms pārcelšanās uz Lietuvu Manovas dzīvoja Krievijā.