TikTok rada lielākus draudus Amerikas nacionālajai drošībai nekā nesen atklātais B21 smagais bumbvedējs, brīdinājis bijušais ASV Gaisa spēku ģenerālis.
Brigādes ģenerālis Roberts Spoldings III (atvaļināts) intervijā laikrakstam The Sun apgalvoja, ka jauniešu vidū populārā sociālo mediju lietotne darbojas kā “narkotika” un var tikt izmantota, lai ietekmētu lietotāju emocijas.
B21 bumbvedējs
Vismaz 100 miljoni cilvēku ASV izmanto TikTok, taču Spoldings šo lietotni nodēvēja par “jaudīgāku” rīku nekā B-21.
B-21 ir pasaulē pirmā sestās paaudzes lidmašīna, kas tiek būvēta, izmantojot digitālo ekosistēmu.
Šī lidmašīna nākotnē veidos ASV aviācijas kodolieroču flotes mugurkaulu, un tā ir izstrādāta tā, lai izdzīvotu pēc trieciena pat vissmagāk aizsargātajiem mērķiem.
Nākotnes lidmašīna varēs veikt bezpilota misijas, pilotiem to vadot attālināti no ASV.
TikTok bīstamāks
Taču Spoldings uzskata, ka sociālo mediju lietotne vairāk apdraud Amerikas intereses, nekā bumbvedējs. TikTok apstrīd šos apgalvojumus.
Viņš nav vienīgā augsta līmeņa amatpersona, kas pauž bažas saistībā ar lietotni, kuru var izmantot, lai izspiegotu pilsoņus un cenzētu saturu.
FBI direktors Kristofers Vrejs apgalvoja, ka Ķīnas valdības amatpersonas var izmantot šo rīku, lai ietekmētu lietotājus vai kontrolētu viņu ierīces.
Spoldings sacīja: “Ķīnā TikTok, kas pazīstams kā Doyian, tiek izmantots, lai radītu nacionālistiskas jūtas. Savukārt ASV lietotni galvenokārt izmanto nenopietniem mērķiem. TikTok būtībā ir ļoti spēcīgs ierocis – daudz spēcīgāks nekā nesen atklātais B21 bumbvedējs.” Lietotne jauniešiem ir kā “narkotika”.
Lietotne vainu neatzīst
TikTok un tās mātesuzņēmums ByteDance ir uzsvēruši, ka Ķīnas valdībai nav nekādas kontroles vai ietekmes pār šo lietotni.
Arī TikTok vadītāji ir nolieguši, ka dati tiek vākti. TikTok izpilddirektore Vanessa Pappas 2022. gada septembrī liecināja Kongresā, ka neviena persona, kas pieņem stratēģiskus lēmumus šajā platformā, nav ĶKP (Ķīnas Komunistiskā partija – Chinese Communist Party, CCP) loceklis.
Politiķi aplikāciju, kas pieder Ķīnas uzņēmumam ByteDance, nodēvēja par “spiegprogrammatūru”, apgalvojot, ka tā var izsekot mobilo tālruņu atrašanās vietas un iegūt datus par interneta pārlūkošanu.
Republikāņu kongresmenis M. Rubio apgalvoja: “Tas, ka TikTok un līdz ar to arī ĶKP ir iespēja novērot katru taustiņu nospiedumu, ko pusaudži izdara savā telefonā, ir satraucoši.”
Bažas par Ķīnu apvieno pretējas partijas
Dr. Alans Mendoza, Henrija Džeksona biedrības izpilddirektors, atklāja, ka Ķīna ir viens no nedaudzajiem jautājumiem, kas var vienot demokrātus un republikāņus. Viņš sacīja: “Republikāņi ir ļoti nobažījušies par Ķīnu un, iespējams, ir nobažījušies vairāk nekā demokrāti, tur pastāv patiesa vienprātība.”
Pastāv divpartiju atbalsts tam, lai TikTok tiktu aizliegts ASV. Ir izsludināts tiesību akts, kas bloķētu jebkura sociālā medija uzņēmuma darbību esot lielvaru, tostarp Krievijas un Ķīnas, ietekmē.
Demokrātu politiķis Raja Krišnamoorti uzsvēra, ka ir būtiski, lai naidīgas varas nevarētu kontrolēt sociālo mediju tīklus. Viņš pauda bažas, ka gadījumā, ja netiks veikti nekādi drošības pasākumi, lietotni varētu viegli izmantot kā ieroci pret amerikāņiem.
TikTok pārstāvis teica laikrakstam The Sun: “Tā vietā, lai mudinātu administrāciju pabeigt TikTok nacionālās drošības pārbaudi, daži Kongresa locekļi ir nolēmuši uzstāt uz politiski motivētu aizliegumu, kas neveicinās ASV nacionālo drošību.”
ASV Senāts pieņēma likumprojektu, kas liedz federālajiem darbiniekiem lietot šo lietotni valdības īpašumā esošajās ierīcēs, kas arī šonedēļ tika aizliegts Alabamā un Jūtā. Savukārt Ņujorkā lietotne ir bloķēta lielākajā daļā štata darbinieku ierīču.
TikTok pārstāvis atbildēja, sakot: “Mēs esam vīlušies, ka tik daudzi štati ir sākuši pieņemt politiku, kas balstīta uz nepamatotiem, politiski nepatiesiem apgalvojumiem par TikTok.”