Lielbritānijas biometrijas un videonovērošanas uzraudzības komisāra ziņojumā pausts brīdinājums par Ķīnas spiegošanu pēc tam, kad Ķīnas videonovērošanas kamerām tika aizliegts atrasties valdības īpašumos.
Saskaņā ar valdības neatkarīgās uzraudzības iestādes ziņojumu Lielbritānijas policija ļauj Pekinai veikt spiegošanu, jo tā paļaujas uz Ķīnā ražotām kamerām.
Lielākā daļa Anglijas un Velsas policiju izmanto Ķīnā ražotas kameras vai kameras, kurās ir svarīgas Ķīnas komponentes, brīdināja biometrijas un videonovērošanas kameru komisārs.
Valsts ieceltais komisārs Freizers Sampsons brīdināja, ka šādas iekārtas rada gan drošības, gan ētikas apsvērumus laikā, kad saspīlējums ar Pekinu jau tā ir augsts.
Ziņojums tika publicēts dienu pēc tam, kad premjerministrs Riši Sunaks brīdināja, ka Lielbritānijas lidmašīnas ir gatavas notriekt Ķīnas novērošanas balonus, ja kāds no tiem tiks pamanīts Apvienotās Karalistes gaisa telpā. Tas notiek tikai trīs mēnešus pēc tam, kad Lielbritānijas valdība aizliedza Ķīnas videonovērošanas sistēmas valdības īpašumos.
Rada drošības un ētikas bažas
Sampsons sacīja: “Daudzas no šīm kamerām rada nopietnas bažas par drošību gan attiecībā uz tajās izmantotajām tehnoloģijām, gan uz to, kas notiek ar datiem, kas no tām tiek iegūti. Ja jūs pērkat šādu sistēmu, jums ir jāuzticas uzņēmumam, no kura to pērkat.”
Viņš piebilda, ka Ķīnā ražotu kameru izmantošana rada arī ētiskas bažas, jo dažas no tām ir bijušas iesaistītas palīdzībā Ķīnas valdībai uzraudzīt uiguru aizturēšanas nometnes Siņdzjanas provincē.
Viņa komentāri izskanēja pēc tam, kad bijušais MI6 vadītājs sers Alekss Jangers sacīja, ka Lielbritānijai “būtu jābrīdina” par Ķīnas radītajiem draudiem pēc tam, kad pagājušajā nedēļā Vašingtona nolēma notriekt gaisa balonu, kas, kā uzskatīja amatpersonas, veica novērošanu.
Sampsona birojs aptaujāja visus 43 Anglijas un Velsas policijas spēkus, jautājot par to izmantotajām tehnoloģijām dronos, helikopteros, ķermeņa kamerās, satiksmes kamerās un cita veida novērošanas aprīkojumā.
Lielākā daļa no tām – 39 – sniedza atbildes, no kurām 24 atbildēja, ka savās ēkās izmanto videonovērošanas kameras, kuras ražojis viens no pieciem uzņēmumiem, kas ir vai nu Ķīnas, vai, kā uzskata komisāra birojs, izmanto vairākas Ķīnas detaļas.
Ziņojumā ir uzsvērts īpašs risks, ka sistēmas varētu lejupielādēt automātiskus programmatūras atjauninājumus, kas ļautu tām veikt uzraudzību, kas sākotnēji nebija reklamēta kā iespēja. Piemēram, videonovērošanas kameras varētu viegli attālināti uzlabot, lai tās varētu nolasīt transportlīdzekļu reģistrācijas numura zīmes.
“Ķīnas uzņēmumi var viegli piegādāt šādu kameru sistēmas uzlabojumus, kas ļautu tām ierakstīt video vai audioierakstus un lejupielādēt tos uz Ķīnas serveriem,” viņš teica.
Viņa ziņojums brīdina: “Ir skaidrs, ka dažu respondentu rīcībā esošo tehnoloģiju pilnas iespējas nav pilnībā izprastas, neatkarīgi no tā, vai tas notiek iegādes brīdī vai vēlāk, kad tiek lejupielādēti programmatūras atjauninājumi.”
Tiek izmantoti droni, kas atrodas ASV melnajā sarakstā
Tikmēr otrdien laikraksta “Telegraph” atklātie dati liecina, ka divas trešdaļas no britu policijas izmantotajiem droniem ir ražoti Ķīnas uzņēmumā DJI. ASV amatpersonas brīdina, ka saskaņā ar valsts likumu par valsts izlūkošanu Pekina var konfiscēt no tiem iegūto informāciju bez iepriekšēja brīdinājuma. Minētajā likumā noteikts, ka uzņēmumiem “jāatbalsta, jāsniedz palīdzība un jāsadarbojas” ar Ķīnas valsts izlūkdienestiem.
Sampsona ziņojumā konstatēts, ka 23 no 31 spēkiem, kas izmanto DJI bezpilota lidaparātus, apgalvo, ka ir informēti par šo bezpilota lidaparātu radītajiem riskiem, bet tik un tā turpina tos izmantot.
Ziņojumā tika aicināts par iepirkumiem atbildīgajām amatpersonām sniegt papildu norādījumus par to, no kādiem uzņēmumiem ir droši iepirkties. Taču tajā arī tika apšaubīts, vai šie ierēdņi pirms iepriekšējiem iepirkumiem ir meklējuši pietiekami daudz informācijas. Valdības preses pārstāvis teica: “Nacionālais kiberdrošības centrs ir izstrādājis jaunas vadlīnijas, lai palīdzētu policijai un citām organizācijām novērtēt un iegūt pārliecību par savu piegādes ķēdes kiberdrošību.
“Mēs esam apņēmušies veicināt ētisku tehnoloģiju izstrādi un ieviešanu Apvienotajā Karalistē un ārvalstīs. Mums ir zināms par vairākiem Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumiem, kas saistīti ar pārkāpumiem, kuri notiek Siņdzjanā, un mēs rūpīgi uzraugām situāciju.”