Uguns nešķiro, tā ik gadu prasa neskaitāmu cilvēku dzīvības un izraisa postošus mājvietu un īpašumu zaudējumus. Nozares speciālists Matīss Zemgalis atgādina – par ugunsdrošību jādomā un jārūpējas katru dienu, iesakot desmit vienkāršus, taču efektīvus padomus, kurus ikviens no mums var praktizēt un īstenot.
Atceries par dūmu detektora uzstādīšanu
Vismaz vienam ugunsgrēka autonomajam detektoram jāatrodas katrā dzīvoklī vai privātmājas stāvā (vēl labāk, ja tas atrodas katrā telpā, izņemot vannas istabu vai tualeti). Lai pārbaudītu ierīces funkcionēšanas un reaģēšanas spējas, vēlams reizi mēnesī to pārbaudīt, nospiežot kontroles pogu. Pēc pogas nospiešanas jāatskan spalgam skaņas signālam, kurš pavēsta par detektora darbspēju.
Izstrādā rīcības plānu ugunsgrēka gadījumā
Ar ģimeni regulāri pārrunā ugunsdrošības jautājumus un iespējamo rīcības plānu paaugstinātas ugunsbīstamības gadījumā, piemēram, kā izkļūt no sadūmotas vai degošas istabas. Bērniem noteikti jāiemāca glābšanas dienesta kontaktinformācija un vienkāršas, skaidri saprotamas norādes, kuras tas neaizmirsīs pat trauksmes situācijā. Arī tad, ja mājoklī dzīvo viens, skaidri noformulē rīcības gaitu apstākļos, kad pēkšņi izceļas ugunsgrēks un laiks ir izšķirošs lielums.
Regulāri pārbaudi elektroierīču tehnisko stāvokli
Ja pamani kaut visniecīgākos bojājumus ierīces pieslēgumvadu izolācijā vai kontaktdakšā, noteikti neturpini to izmantot bez pienācīgas speciālista apskates un konsultēšanās. Tāpat rūpīgi iepazīsties ar lietošanas instrukciju arī pirms jaunas elektroierīces pieslēgšanas elektrotīklam. Ņem vērā, ka reizi 10 gados jāveic arī elektroinstalācijas (tostarp zemējuma vai zibensaizsardzības ierīces) pārbaude.
Atbrīvojies no siltumierīcēm, kuras nav saņēmušas profesionālu apkopi un atzinumu par drošību
Ja siltumierīces netiek regulāri tīrītas (vismaz reizi gadā), pastāv augsts ugunsbīstamības risks, kuram nereti nepievēršam uzmanību. Svarīgi atcerēties, izejot no mājām, pārliecināties, ka sildierīces ir atslēgtas.
Seko līdzi ugunsdrošībai katrā dzīvojamā zonā
Mājokļus vai viendzīvokļa objektus aprīko ar ugunsdzēšamo aparātu, kura dzēstspēja ir vismaz 21A 113B. Neaizmirsti par drošību arī virtuvē – viegli uzliesmojošus priekšmetus (piemēram, papīra dvieļus un pārtikas iepakojumus) turi tālāk no atklātas liesmas (kā gāzes plīts) vai karstas virsmas (kā elektriskās plīts) un esi uzmanīgs ar gatavošanas procesā nepieciešamo taukvielu izmantošanu, jo tās, uzkarstot līdz noteiktai temperatūrai, var uzliesmot. Efektīvai liesmu likvidēšanai noderīgs ir “F” klases ugnsdzēšamais aparāts vai pārklājs (paredzēts eļļas produktu dzēšanai), kuru ieteicams glabāt katra mājokļa virtuvē.
Pievērs uzmanību iekuram
Ja mājās ir cietā kurināmā apkures ierīce (krāsns, plīts, kamīns), pievērs uzmanību iekuram – izmanto vienīgi sausu, kārtīgi izžuvušu malku un nekādā gadījumā nelieto dažādus plastmasas izstrādājumus vai atkritumus kā dedzināšanas materiālu. Gan pirms apkures sezonas sākuma (proti, līdz 1. novembrim), gan reizi apkures sezonas laikā (no 1. novembra līdz 1.martam) noteikti jāveic dūmvada tīrīšana, lai pārliecinātos par drošu ekspluatāciju un nepieļautu sodrēju degšanu dūmvadā.
Nenovērtē par zemu arī tvana gāzes detektoru
Ja dzīvojamā sektorā ir cietā kurināmā apkures ierīce (krāsns, plīts, kamīns), apsver ideju par oglekļa monoksīda jeb tvana gāzes detektora iegādi. Tvana gāze var rasties, nepilnīgi sadegot malkai vai cita veida kurināmajam, ja tam nav pietiekamas skābekļa piekļuves un par ātru tiek aizvērts dūmvada aizbīdnis. Šādai gāzei nav ne smaržas, ne krāsas, tāpēc to ir īpaši grūti pamanīt un savlaicīgi rīkoties, lai izvairītos no saindēšanās.
Rūpējies par mājvietas organizētību
Pārbaudi, kādi priekšmeti atrodas tavās mājās, un pārliecinies, ka vecās, nevajadzīgās mantas netraucē izkļūšanu no telpām ugunsgrēka gadījumā.
Esi īpaši uzmanīgs gada tumšajā laikā
Šajā periodā sveces un dekoratīvās lampiņas kļūst par neatņemamu sastāvdaļu. Atceries par sveču ierobežošanu un turēšanu tālāk no viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, kā arī pamēģini izmantot elektriskās sveces, kuru darbībai nepieciešamas vien baterijas. Ja vēlies, lai mājokli rotā lampiņas, pirms lietošanas pārbaudi to tehnisko stāvokli un potenciālus bojājumus.
Ierobežo uguns apmērus
Uguns spēj izplatīties neaptveramā ātrumā, ja tās ceļā nav nekādu šķēršļu un traucēkļu. Tāpēc tik vienkārša darbība kā istabas durvju aizvēršana pirms gulētiešanas var sniegt nepieciešamās sekundes brīdī, kad liesmas pieņemas spēkā un jārūpējas par savas dzīvības glābšanu.