Uz Krievijas vēstniecības ēkas jumta Varšavā ir uzstādītas specializētas signālu izlūkošanas (SIGINT) iekārtas. No Varšavas līdz Budapeštai, Stokholmai vai Briselei – līdzīgas iekārtas tika atrastas uz Krievijas objektu jumtiem visā Eiropā. Krievijas vēstniecības pārtver visu: radioviļņu aktivitāti, mobilo tālruņu ierīču datus un pat noklausās GSM zvanus.
Baltijas reģionā ir izvietoti arī Krievijas novērošanas kuģi un izlūkošanas lidmašīnas, konstatēts pārrobežu ESPIOMATS izmeklēšanā.
Ja plānojat protestēt netālu no kāda Krievijas objekta Eiropas galvaspilsētā, iespējams, jums vajadzētu ieskatīties. Visticamāk, jūs ieraksta kameras un novērošanas iekārtas, kas fiksē ne tikai jūsu apmeklējumu.
Kā piemēru var minēt desmitstāvu daudzdzīvokļu ēku bloku Varšavā, Bēthovena ielā 3, kas ir komunistu laikmeta daudzstāvu ēka, kuru ieskauj dzeloņstiepļu žogs. Pagalmā tukšs ir bērnu rotaļu laukums. Vakaros gaismas apgaismo tikai dažus desmitus dzīvokļu.
Desmitiem gadu desmitu, pilsētas apakšējā Mokotovas rajonā, dzīvoja Varšavā strādājošie Krievijas diplomāti ar savām ģimenēm. Pēc tam, kad 2022. gada februārī Krievija iebruka Ukrainā, Polija, tāpat kā citas Eiropas valstis, izraidīja rekordlielu 45 Krievijas diplomātu skaitu. “Identificēto amatpersonu un viņu līdzgaitnieku darbības kalpo Krievijas izlūkošanas mērķu sasniegšanai un apdraud Polijas intereses un drošību,” teikts Polijas Iekšējās drošības aģentūras (ABW) paziņojumā.
Pēc izraidīšanas ēkā ieradās zilas kravas automašīnas, lai savāktu Kremļa pārstāvju mantas. Īsu brīdi satiksme bija neliela, un ēka šķita pamesta.
Krievijas iebrukuma Ukrainā gadadienā Bēthovena ielā bija sapulcējusies neliela aktīvistu grupa ar transparentu, uz kura bija uzraksts “Krievija ir teroristiska valsts”. No viņu skaļruņiem skanēja sirēnas un šautenes – poļi vēlējās pamodināt visus krievus, kas vēl atradās ēkā. Aktīvisti izaicinoši raudzījās uz augšu, vērsti pret vienu no vairākām apaļām baltām kamerām, kas bija uzstādītas uz ēkas jumta.
Varšava: uzraudzības konteiners augstu pacelts
Bēthovena ielas kvartāla jumts slēpj vairākus noslēpumus. Uz tā ir redzams dažādu formu un izmēru daudzfunkcionālu antenu, kabeļu spoļu un pat speciālu konteineru kopums, ko varētu izmantot signālu pārtveršanai.
Iekārtas uz Bēthovena ielas jumta potenciāli varētu ļaut krieviem noklausīties sakarus, kas aptver visu pilsētu, uzskata daži eksperti.
SIGINT iekārtas var izmantot, lai izsekotu Krievijas izlūkdienestu interesējošu personu, piemēram, politiķu, kuri ne vienmēr izmanto šifrētu saziņu, telefonus un pārtvertu to saziņu, vai lai identificētu pretizlūkošanu.
Signālu izlūkošana ietver izlūkdatu iegūšanu no sakaru, radio un elektroniskajām sistēmām. Jau Otrā pasaules kara laikā izlūkošanas aģentūras veica ienaidnieka radio novērošanu. Kad 1981. gadā laikraksts New York Times aprakstīja, ka antenas uz padomju vēstniecības Vašingtonā jumta tiek izmantotas izspiegošanai, krievi to noliedza.
Krievi joprojām uztur iekārtas, kas var kalpot SIGINT operācijām visā Eiropas Savienībā. Aprīkojumu var redzēt uz vēstniecību, konsulātu, tirdzniecības pārstāvniecību un ēku jumtiem, kur strādā un dzīvo viņu diplomāti Eiropas galvaspilsētās.
Tika atrasti arī vairāki konteineri vai nojumes, kas bija līdzīgi tiem, kas atradās uz Bēthovena ielas 3 jumta. Konteiners uz vēstniecības Madridē aizņem gandrīz visu tās jumtu. Mazākas iekārtas ir Ungārijā, Zviedrijā, Beļģijā, Čehijā, Vācijā, Bulgārijā, Rumānijā, Grieķijā un Portugālē.
Baltijas valstis: Spiegošana no zemes, gaisa un jūras
Kad runa ir par Krievijas SIGINT operācijām Baltijas valstīs, situācija kļūst sarežģītāka.
Labs piemērs ir Krievijas vēstniecība Tallinas vecpilsētā, liels komplekss starp Pikk un Lai ielām. Saskaņā ar Delfi Estonia veikto izmeklēšanu uz ēkas jumta ir redzama balta kvadrātveida satelītsakaru antena un vismaz četri satelītantenas. Tomēr Delfi Estonia no diviem dažādiem avotiem apstiprināja, ka krievi bēniņos zem jumta glabā vēl modernākas iekārtas.
Nenosaucot precīzu tehnoloģiju vai aprīkojumu, avoti Delfi Estonia stāstīja, ka Krievijas vēstniecības rīkus izmanto gan savu izlūkošanas operāciju nodrošināšanai, gan igauņu pretizlūkošanas klātbūtnes atklāšanai. Līdzīgi kā Ungārijā un citviet, tie var ietvert radio signālu aktivitātes noteikšanu, kā arī visu iespējamo datu vākšanu par tuvumā aktīvajiem mobilajiem tālruņiem.
Viļņā Krievijas vēstniecības jumts neatklāj pārāk daudz. Tomēr vairāki eksperti Lietuvas Nacionālajai televīzijai norādīja, ka tas nebūt nenozīmē, ka tur nekā nav. “Krievi mēdz slēpt sensitīvāko aprīkojumu savas vēstniecības kompleksa iekšienē, nevis izvietot to uz jumta,” sacīja kāds bijušais augsta ranga Lietuvas drošības virsnieks.
Cits eksperts, bijušais Lietuvas militārās pretizlūkošanas virsnieks, tam piekrīt. “Pievērsiet uzmanību jumta slīpumam. Krievijas vēstniecības Lietuvā jumts ir slīps. Zem tā ir iespējams paslēpt sensitīvu SIGINT aprīkojumu,” sacīja avots.
Taču Baltijas reģionā galvenie SIGINT draudi ne vienmēr nāk no vietējām Krievijas vēstniecībām.
“Mēs apstiprinām informāciju, ka Krievija veic signālu izlūkošanu pret Baltijas valstīm no Krievijas un Baltkrievijas teritorijas. Krievijas Kaļiņingradas apgabalā ir izvietoti FSB un GRU radioelektroniskās izlūkošanas centri, kas palīdz Krievijas izlūkdienestiem vākt informāciju no telekomunikāciju tīkliem par Lietuvas pilsoņiem, ierēdņiem un citām Krieviju interesējošām personām,” Lietuvas Valsts drošības departaments paziņojis Lietuvas Nacionālajai televīzijai.
“Valstīs, kas atrodas tālāk no Krievijas un Baltkrievijas, izlūkdienesti izmanto stacionāras SIGINT iekārtas uz Krievijas vēstniecību un konsulātu jumtiem,” viņi piebilda.
Kāds bijušais Lietuvas militārās pretizlūkošanas virsnieks ziņoja: “Krievi arī izmanto novērošanas lidmašīnas. Tās ir ekspluatācijā un bāzējas Baltkrievijas teritorijā, no turienes paceļas un tad seko maršrutam gar Polijas robežu un Baltijas jūru.”
Vēl ir novērošanas kuģi. Krievijas “Alpinist un Vyshnia klases elektroniskās izlūkošanas kuģi veic spiegošanas misijas Baltijas jūrā, uztverot elektroniskos signālus no NATO kuģiem un mēģinot pārtvert sensitīvu informāciju,” piebilda avots. Un, kad notiek nopietnāka operācija vai militāras mācības, krievi apvieno visu, kas viņiem ir – stacionāros radarus, izlūkošanas kuģus un novērošanas lidmašīnas.