Drošība pēdējos gados ir kļuvusi arvien nozīmīgāka un tā noteikti nepaliks mazāk svarīga. Tādēļ Par drošību! ir uzsākusi jaunu rakstu sēriju, kurā tuvāk varēsim iepazīt mūsu tautas drosmīgākos un motivētākos cilvēkus, kuriem ir svarīga gan tautas, gan valsts drošība. Gatis Polis drošības nozarē jau darbojas no jaunības gadiem un iekšējā vēlme nodrošināt sabiedrības drošību gadu gaitā nav izzudusi. Ir iegūta gandarījuma sajūta, ļoti liela pieredze un zināšanas, kuras vēl šobrīd turpina papildināt. Tālākajā rakstā iepazīsim drošībnieku Gati Poli nedaudz tuvāk.
Ceļš līdz drošībai
Gata Poļa ceļojums līdz drošībai bija paša interešu, pieredzes un sabiedrības vajadzību sakritība. Gatis jau no agras jaunības ir izjutis augstu pienākumu pret sabiedrību un tās drošību. Viņa skatījumā drošība ir stāvoklis, kurā cilvēks ir brīvs no bailēm un tas ir jāsargā pēc labākās sirdsapziņas. Un ne katrs var uzņemties šo pienākumu.
Gatis uzsvēra, ka Maslova piramīdas viens no pamatiem ir drošība, tādēļ var spriest, ka bez drošības nav iedomājama turpmāka attīstība vai nākotnes iespēja, veselība un uzticība.
“Drošības joma ir daudzdimensionāla, jo katrs jautājums ir jāapskata no vairākām perspektīvām. Tas nozīmē, ka, risinot drošības jautājumus, jāņem vērā ne tikai tehnoloģijas un sistēmas, bet arī cilvēki un procesi, kultūra, pieredzes un to mijiedarbība.”
Uzticoties iekšējai pienākumu sajūtai pret sabiedrību un tās drošību, Gatis savu karjeru drošības nozarē uzsāka jau 18 gadu vecumā apsargājot pasākumus. Tālākās gaitās sekoja pirmā padziļinātā iepazīšanās ar drošības sfēru, strādājot Lidostā kā avio drošības inspektors. Pēc tam Gatis ieguva pamatus drošības filozofijai un ieguva sapratni par drošības nozares sarežģītību, strādājot izaicinājumu pilnā darbā – Policijā. Gatis atzīst, ka vienmēr cienījis Policijas darbiniekus, jo tas ir neizsakāmi sarežģīts un bieži sabiedrības nopelts darbs, izceļot, ka to sapratīs tikai tie, kuri ir ēduši šo maizīti.
Turpmākais ceļš Gati aizveda uz Šķirotavas cietumu. Par šo viņš varētu runāt dienām. Šī pieredze Gatim ļāva iepazīt drošības nozari no citas perspektīvas un saprast, kā drošība ietekmē dažādas sabiedrības daļas, kāda nozīme ir ētikai un komandai.
Nonākot līdz mūsdienām, Gatis pēdējo pāris gadus pildu savu pienākumu pret sabiedrību Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldē.
“Šī ir īpaša vieta, pienākumi ne tikai ļāva man veicināt sabiedrības drošību un turpināt savu kaisles darbu, bet arī iepazīstināja ar izaicinājumiem komunikācijā, uzsverot to, ka efektīva komunikācija ir veiksmīgu iznākumu pamatā.”
Gatis turpināja uzsvērt, ka komunikācija ir viena no visbūtiskākajiem soft prasmju aspektiem drošības nozarē, jo pieņemtie lēmumi ir jāpaziņo skaidri un saprotami visiem iesaistītajiem. Lēmumus nevar pieņemt un uzskatīt, ka tie tiks ievēroti, tādēļ ir ļoti svarīgi prast efektīvi komunicēt. It sevišķi komunikācija ir visbūtiskākā krīzes situācijās, kad ir nepieciešams reaģēt ātri un efektīvi.
Paralēli aktīvai darbībai drošības nozarē Gatim arī ir svarīgi turpināt iegūt jaunas zināšanas un papildināt jau esošās. To panāk ar izglītības iegūšanu un nepārtrauktu studēšanu. Gatis ir absolvējis Latvijas Policijas akadēmiju un Rīgas Stradiņa universitāti. Šobrīd izstrādā jau savu maģistra darbu Banku Augstskolā, kur studē kiberdrošības pārvaldību. No šīm studijām ir ieguvis ļoti vērtīgas atziņas, kuras aktīvi pielieto praksē.
“Mācīšanās ir nerimstošs process it sevišķi, ja tev interesē tas, ko tu dari. Ar augstskolu absolvēšanu nekas nebeidzas. Tas ir nebeidzams ceļš, kurā jo dodies dziļāk savos pētījumos, jo saproti, ka maz, ko saproti.”
Tāpat kā Gatis ļoti novērtē, cik svarīgi ir konstanti turpināt papildināt savu izglītību, tā viņš visvairāk arī novērtē drošības industrijā pastāvīgu iespēju mācīties un augt. Gatis izceļ, ka ir nepārtraukti jāpielāgojas, jābūt fleksiblam, ētiskam un empātiskam. Viņš vienmēr ir uzmanīgs, meklējot jaunākās zināšanas, rīkus un stratēģijas risku mazināšanai.
Visā drošības pieredzes gājumā Gatim ir prātā palikuši daudzi spilgti notikumi, bet to detaļas izpaust nebūs ētiski, tādēļ visspilgtāk paliek prātā tas, ka esi labi izpildījis savu pienākumu un pie reizes neaizmirstot arī lielās veiksmes un neveiksmes. Taču Gatis pauž, ka no neveiksmēm viņš nebaidās, jo tās ir labas skolotājas, un viņš tām ir pateicīgs.
Pašreizējā darba vieta Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldē
Kā jau iepriekš tika minēts Gata pašreizējā darba vieta ir Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldē, kur darba ikdienā ir ļoti daudz pienākumi. Tos iespējams var kategorizēt jomās kā izglītība, komunikācija, sabiedrības līdzdalība, komandu vadība un koordinācija, konsultāciju sniegšana, politikas veidošana utt. Vēlreiz tiek izcelts, ka šis darbs ir multidimensionāls un mainīgs. Pieejas, kuras izmanto šodienai iespējams nederēs rītdienai, katra diena ir jāuztver kā jauna pirmdiena.
“Esi gatavs, rīkojies, esi klātesošs, redzi un virzies pretī mērķim, un atceries, ka esi tikai cilvēks, un tādi ir arī apkārtējie.”
Runājot par lielākajiem un galvenajiem riskiem Gata darba vidē, domājot no filozofiskā aspekta, viņš uzskata, ka lielākais risks darba vidē ir zaudēt sabiedrības uzticību.
“Uzticība ir drošības pamatelements – ja cilvēki, organizācijas un institūcijas neuzticas mūsu spējai nodrošināt drošību, mēs zaudējam spēju efektīvi darboties.”
Gata izpratnē sabiedrības uzticība ir vērtīgs resurss, kas var būt smagi iegūstams, bet ļoti viegli zaudējams. Tādēļ uzskata, ka tā ir liela atbildība, lai nodrošinātu, ka darbības un lēmumi ir pārredzami, taisnīgi un atbilst sabiedrības interesēm. Tas nozīmē, ka ir jānodrošina vienlīdzīga attieksme pret visiem cilvēkiem.
Vērtējums par drošība nozari Latvijā
Sarunai noritot ar Gati Poli, tika arī vaicāts sniegt komentāru par drošības nozari Latvijā. Viņaprāt, tas ir atkarībā kādā griezumā mēs uz to skatāmies, jo būtiski ir uzsvērt digitalizācijas straujos apjomus un sabiedrības digitālo transformāciju. Tāpēc ka digitalizācija un sabiedrības digitālā transformācija ir radījusi jaunus izaicinājumus un riskus drošības jomā.
“Mēs kļūstam aizvien atkarīgāki no tehnoloģijām, arvien būtiskāka kļūst digitālā prasmju attīstība. Bez šīm prasmēm cilvēki kļūst par viegliem mērķiem. Tāpēc drošības nozarei kā tādai liela nozīme ir izglītībai un apmācībām.”
Mūsdienās ir svarīgi apskatīt drošību visaptveroši, ņemot vērā gan fizisko drošību, gan kiberdrošību. Abas sfēras ir savstarpēji saistītas un bieži vien ietekmē viena otru. Piemēram, fiziska piekļuve datu centram var radīt iespēju uzbrukumam, tāpat kā kiberdrošības incidenti var radīt fiziskus riskus, ja tie ietekmē kritisko infrastruktūru.
Gatis uzskata, ka drošības nozare Latvijā ir dinamiska un strauji attīstās. Tas ir tieši saistīts ar tehnoloģiju straujo attīstību un sabiedrības digitālo transformāciju, kas prasa aizvien lielāku fokusu uz drošību, taču vēl ir daudz darāmā.
“Drošības prakses jāpielāgo aizvien mainīgajai digitālajai ainavai, un jānodrošina, ka mūsu drošības infrastruktūras ir pietiekami izturīgas, lai tikt galā ar potenciālajiem draudiem. Ar Drošības nozari ir tāpat kā ar Rīgu, kura nekad nebūs gatava.”
Brīvais laiks
Ārpus Gata pienākumiem viņam ir plašs hobiju loks. Gatim patīk sports, it īpaši armwrestlings un tuvcīņa. Tajā pašā laikā Gatim patīk arī mūzika, kur viņš mīl spēlēt ģitāru un dziedāt, tādēļ ir arī piedalījies dažādos muzikālos projektos sākot ar etnofolku, beidzot ar comedy pop.
Gatim arī ir interese par Latvijas melno keramiku, taču viņam visvairāk patīk mācīties, iegūt zināšanas un domāt kā tās var pielietot praksē. Gatis izceļ, ka viņš vienmēr ir ieinteresēts izpētīt jaunus apvāršņus.
Tāpat Gatis arī ir mīlošs tēvs un vīrs, kurš cenšas saviem bērniem iemācīt savas pieredzes gaitā iegūtās gudrības. Pavada ar tiem laiku gan brīvā dabā, gan svarīgos un izklaidējošos pasākumos, lai radītu ar tiem neaizmirstamas atmiņas.