Par drošību! turpina veikt iepazīšanos ar mūsu tautas drosmīgākajiem. Par šiem cilvēkiem iespējams nav ne jausmas, bet tieši šie ir tie cilvēki, kas dod savu artavu gan tautas, gan valsts drošībai un vēlas sniegt ikvienam vismaz daļiņu no drošības sajūtas. Kristiāna Timma ir sieviete ar lielu vēlmi attīstīties un bagātīgu un atbildīgu ikdienas dzīvi. Interese par darbību drošības nozarē parādījās vidusskolas laikā un no tā brīža nav izzudusi. Kristiānai ir izaugsme no darba tirdzniecības nozarē līdz objekta vadītājai SIA “EUROCASH1”, fiziskās drošības speciālistei un RP SIA “Rīgas satiksme” vadošai ugunsdrošības un civilās aizsardzības speciālistei. Tālākajā rakstā iepazīsim drošībnieci Kristiānu Timmu nedaudz tuvāk.
Ceļš līdz drošībai
Kristiāna Timma savā bērnības laikā izgāja cauri plašam vēlamo profesiju spektram. Kristiāna stāsta, ka bijis laiks, kurā sapņoja izaugot kļūt par vetārsti. Taču nedaudz vēlāk šie sapņi nomainījās uz vēlmi kļūt par ugunsdzēsēju, vēl nedaudz vēlāk par policisti, par medicīnas eksperti un pat par floristi. Ļoti plašs vēlmju saraksts, kurā notiekti varētu iekļaut vēl daudzas intereses, kuras pievērsa Kristiānas uzmanību bērnības laikā. Kristiāna ir noteikti sieviete ar daudz interesēm, taču beigu beigās tika veikta izvēle apsardzes nozarei par labu.
Kristiāna piemin, ka vidusskolas beidzamajos gados nopietni pievērsās bioloģijai, un ar saviem izstrādātajiem pētnieciskajiem darbiem piedalījās vairākās zinātnisko darbu konferencēs.
“12. klases nobeigumā, rakstot bioloģijas eksāmena darbu, es sapratu, ka bioloģiju un eksperimentus, tomēr vēlos atstāt tikai hobija līmenī un ikdienā pievērsties kam citam.”
Kristiānai pieņemot lēmumu pievērsties kaut kam citam, viņa sāka aktīvi domāt par drošības jomu. Iesākumā viņa nespēja izšķirties starp publisko un privāto sektoru, taču beigās deva priekšroku privātajam sektoram.
Darbs drošības nozarē un izglītība
Pirms 8 gadiem Kristiāna nokārtoja apsardzes sertifikātu, un uzsāku darbu kā apsardzes darbinieks vienā no privātā sektora drošības uzņēmumiem. Šajā darbā viņa ieguva lielu pieredzi, piemēram, kā atpazīt tipisko, vai tieši otrādi – netipisko garnadzi, kā aizsargāt preci no zādzības mēģinājumiem, kuras preces ir garnadžu iecienītākās u.tml.
Pēc šīs pieredzes, Kristiānai nomainot drošības uzņēmumu, viņai pavērās vairāk karjeras iespējas. Salīdzinoši īsā laika periodā no apsardzes darbinieka Kristiāna kļuva par maiņas vecāko.
Un pēc neilga laika, uzņēmuma vadība Kristiānai piedāvāja kļūt par objekta vadītāju ar 20+ pakļautībā esošiem darbiniekiem.
“Pēc nostrādātiem diviem gadiem, nolēmu, ka dzīvē ir nepieciešamas pārmaiņas un radās iespēja kļūt par fiziskās drošības speciālistu ar galveno uzdevumu – uzņēmuma jaunajos objektos izveidot apsardzes darbinieku komandu, sakārtot darba vidi, pilnvērtīgi apmācīt jaunos darbiniekus darbam konkrētajā objektā.”
Neskatoties uz piepildīto ikdienu un darba pienākumiem Kristiāna paralēli apsardzes darbam, pēc savas iniciatīvas, pastiprināti pievērsās arī ugunsdrošības jomai. Kristiāna izgāja 160 stundu apmācību kursus, apmeklēja dažādus izglītojošus seminārus, studiju procesā studiju darbus un bakalaura darbu mērķtiecīgi saistīja ar dažādu ārkārtas situāciju izpēti, veidoja drošības auditus, vadīja ugunsdrošības instruktāžas un organizēja praktiskās apmācības.
“Pagājušā gada vidū saņēmu iedrošinājumu pieteikties ugunsdrošības un civilās aizsardzības speciālista vakantajam amatam RP SIA “Rīgas satiksme” un šobrīd uzņēmumā esmu vadošais ugunsdrošības un civilās aizsardzības speciālists.”
Kristiānai ir iegūts Politikas zinātnes bakalaura grāds Latvijas universitātē, Profesionālais bakalaura grāds organizācijas drošībā Biznesa augstskola “Turība”, Profesionālais maģistra grāds uzņēmējdarbības vadībā (prof.mg.MBA) Biznesa augstskola “Turība” un neskatoties uz jau bagātīgi iegūto izglītību, Kristiāna apsver iespēju turpināt studijas doktorantūrā.
Kristiāna ik pa laikam papildina savas zināšanas dažādos kursos un apmācību programmās. Ja iepriekš minētie Kristiānas iegūtie izglītības grādi nepārsteidza, tad jāsaka, ka tālākā informācija to varētu mainīt, jo tas tiešām vēl nav viss. Kristiāna pamatstudijām ir apguvusi kiberdrošību, projektu vadību, darba drošību un aizsardzību, ievadu auditā, praktikumu infografiku veidošanā un digitālajā dizainā. Iespaidīgs un bagātīgs krājums sevis pilnveidošanā.
“Uzskatu, ka nepārtraukts izglītošanās process ir drošībnieka panākumu atslēga, tādēļ drošības nozares pārstāvjiem noteikti nevienā brīdī nevajadzētu pārstāt mācīties, attīstīties un izaicināt sevi. ”
Pirms Kristiāna ieguva pašreizējo darba vietu, vai jebkuru no iepriekš minētajām darba vietām, viņas pirmā darba vieta, sasniedzot 18 gadu vecumu, bija tirdzniecības nozarē kā pārdevējai-kasierei.
“Šajā darbā es vistiešākajā nozīmē izbaudīju klientu apkalpošanas sfēras “garoziņu”.”
Kristiāna ātri saprata, ka darbs klientu apkalpošanas jomā nav viņas aicinājums, tomēr apliecina, ka šāda pieredze arī ir nepieciešama. Šī pieredze Kristiānai palīdzēja iepazīt cilvēkus, attīstīt komunikācijas prasmes un veidot rakstura stingrību.
Kristiānas karjeras kāpumā šī bija vienīgā darba vieta, kas nebija saistīta ar drošības nozari, jo tālākā pieredze un darba vietas saistījās ar drošības nozari.
Kādēļ Kristiānai patīk darbs drošības nozarē? Jo līdz šim viņai neviena diena nav bijusi vienāda. Kristiāna piemin, ka pamatdarbi un uzdevumi, protams, ir saplānoti dienām, nedēļām un mēnešiem uz priekšu. Tomēr, strādājot drošības nozarē nekad nevar zināt, kādus neplānotus notikumus atnesīs konkrētā diena. Ir jābūt gatavam uz visu gan emocionāli, gan fiziski.
“Iespējams, kādam tas izklausās pēc pastāvīga spriedzes stāvokļa, bet es gan teiktu tā – ja dažādu ārkārtas situāciju rīcības plāni ir zināmi un praksē labi atstrādāti, tad tas noteikti nav pastāvīgs spriedzes stāvoklis.”
Kristiāna uzsver, lai gan pastāvot uzskats, ka drošības nozare ir pamatā reglamentēta nozare, bez iespējas radoši izpausties un improvizēt, tomēr ik pa laikam radošā domāšana varot lieti noderēt.
“Šeit es domāju sabiedrības, vai skatoties šaurākā mērogā – uzņēmuma vai organizācijas darbinieku – informēšanu par dažādiem ar drošību saistītiem tematiem. Praksē ir pārbaudīts, ja tiek veidoti uzskatāmāki un vizuāli glīti noformēti rīcības plāni un instrukcijas, darbinieku interese un iedziļināšanās ir lielāka.”
Ikdienas darbs
Ikdienas darba laikā Kristiānai vēl kādu laiku noteikti atmiņā paliks Covid pandēmijas sākums un vidus posms, kad privātās drošības nozarē teju katru dienu mainījās prasības un veicamie uzdevumi. Kristiāna uzsver, ka pilnībā nebija skaidrs, ko nesīs nākamā diena un, kādas jaunās prasības ieviesīs Ministru kabinets. Šajā situācijā Kristiānai ļoti palīdzēja viņas spēja ātri pielāgoties un meklēt efektīvus risinājumus.
Kristiāna sniedz piemēru – ja nebija ļauts pulcēties palielākam cilvēku (darbinieku) skaitam – ikgadējās ugunsdrošības instruktāžas objektos Kristiāna vadīja caur ugunsgrēka balss izziņošanas sistēmu, kas bija dzirdama visās telpās. Papildus tam, Kristiāna iepriekš katram nomas objekta pārstāvim sagatavoja vizuālu materiālu ar svarīgākajiem ugunsdrošības aspektiem.
“Atmiņā ir palikušas arī vairākas tirdzniecības objektu evakuācijas, kurās sanāca piedalīties kā darbiniekam. Viens no lielākajiem atklājumiem bija, ja nepieciešams veikt tirdzniecības objekta evakuāciju, to ir iespējams vadīt arī no mājām, caur WhatsApp videozvanu. Un šeit nav runa par pāris desmitu apmeklētāju un nomas objektu pārstāvju evakuāciju, bet gan par tūkstošu.”
Kristiāna saprata, ka caur WhatsApp videozvanu varēja kolēģiem dot gan norādes sistēmu apkalpošanā un veicamajās darbībās, gan sniegt morālo atbalstu, gan veiksmīgi organizēt darbinieku un apmeklētāju evakuāciju.
Šobrīd Kristiānas galvenajos darba pienākumos ietilpst ugunsdrošības un civilās aizsardzības prasību nodrošināšana un uzraudzīšana 70+ dažāda izmēra objektos, teorētisko instruktāžu un praktisko apmācību vadīšana, ugunsdrošības un civilās aizsardzības dokumentācijas atjaunošana un izstrāde, ārpakalpojumu sniedzēju koordinēšana un darbu izpildes uzraudzība, sadarbība ar VUGD.
“Lai darbs veiksmīgi ritētu uz priekšu, ļoti liela loma ir maniem kolēģiem, tiešajai vadībai, kā arī kolēģiem – atbildīgajiem darbiniekiem. Kā zināms, viens nav karotājs, tādēļ tikai spēcīgas komandas sasniedz labus rezultātus.”
Varam redzēt, cik atbildīgs un nopietns darbs ir drošības nozarē, tādēļ Kristiāna uzskata, ka viens no lielākajiem riskiem šajā nozarē ir izdegšanas sindroms.
“Tā ir ļoti aktuāla problēma cilvēkiem, kam darbs ir sirdsdarbs, dzīves aicinājums un tiem, kam par to “mirdz acis”. Šādos gadījumos ļoti strauji un nemanāmi zūd robeža starp darbu un ārpusdarba dzīvi.”
Kristiāna piemin, ka šajā nozarē ļoti izplatīts ir arī nenormēts darba laiks. Bieži vien nākas strādāt arī brīvdienās un ārpus sava darba laika, jo mēdz būt situācijas, kad risinājums ir jāatrod šeit un tagad, un tas nevar gaidīt līdz nākamās darba dienas plkst. 08.00.
Kā cīnīties ar pastāvošo izdegšanas risku? Kristiāna izvirza pāris soļus ar ieteikumiem kā efektīvāk novērst izdegšanu:
- Pirmais solis ir riska identificēšana un apzināšanās
- Otrais solis ir tiešās vadības informēšana un vēršanās pie speciālistiem
- Trešais solis ir aktīvs darbs ar sevi, savu vajadzību izzināšana, turpmākā rīcības plāna nospraušana
Kristiāna piekodina, ka ielaists izdegšanas sindroms var novest pie dziļas depresijas, tādēļ pret to būtu jāattiecas ar lielu nopietnību jau pašā sākuma stadijā. Tāpat ļoti daudz ir atkarīgs no tā, kā pret šāda veida jautājumiem attiecas uzņēmuma augstākā vadība.
Vērtējums par drošības nozari Latvijā
Kristiāna uzskata, ka pēdējo gadu laikā ir novērojami centieni uzlabot privātās drošības nozari Latvijā. Apsardzes nozarē ir ieviests apsardzes darbības reģistrs, ar kā palīdzību ir vieglāk uzraudzīt un savā ziņā arī kontrolēt apsardzes komersantus. Kristiāna uzskata, ka aspekts, pie kura nākotnē varētu piestrādāt ir apsardzes darbinieka kā profesijas prestiža celšana. Kristiāna skaidro, ka šī brīža situācija rāda, ka jaunieši nelabprāt izvēlas darbu apsardzē, visbiežāk kā iemeslus minot – zemo atalgojumu, karjeras izaugsmes iespēju trūkumu un sociālo garantiju trūkumu.
“No savas pieredzes varu teikt, ka apsardzes darbiniekiem trūkst reālu apmācību. Ir uzņēmumi un iekšējie drošības dienesti, kas ļoti lielu uzmanību velta darbinieku apmācībām, bet diemžēl daudz vairāk ir tādu, kas uzskata, ka darbiniekam apmācību iespējas ir jāmeklē un jāsponsorē pašam.”
Kristiāna turpina, ka iegūts sertifikāts vēl nenozīmē to, ka apsardzes darbinieks ir pilnvērtīgi apmācīts ugunsdrošībā, darba aizsardzībā, pirmajā palīdzībā, komunikācijā ar cilvēkiem un konfliktu risināšanā.
Esot jebkurā objektā, kurā drošību nodrošina, kāds apsardzes komersants vai iekšējās drošības dienests, izceļoties ārkārtas vai nestandarta situācijai, cilvēki parasti sagaida, ka apsardzes darbinieki spēs adekvāti rīkoties un sniegt atbilstošus norādījumus. Taču Kristiāna uzsver, ka nevar būt runa par adekvātu rīcību šādās situācijās, ja apsardzes darbinieks ne tikai nav saņēmis reālas instruktāžas un izgājis apmācības, bet nekad dzīvē nav turējis rokās ugunsdzēsības aparātu vai pielietojis ugunsdzēsības krānu.
Kristiāna vēl nedaudz izceļ informāciju par instruktāžām un apmācībām, konstatējot, ka vēl joprojām liela daļa uzņēmuma darba drošības un ugunsdrošības instruktāžas veic formāli, t.i. uz papīra, periodiski savācot nodarbināto parakstus.
“Personīgi noteikti neatbalstu šādu praksi un uzskatu, ka agrāk vai vēlāk tam būs negatīvas sekas. Cik smagas, to jau rādīs laiks un konkrētā situācija.”
Brīvais laiks
Kristiānas viena no iecienītākajām brīvā laika aktivitātēm ir grāmatu lasīšana, jo to var darīt jebkurā gadalaikā, jebkuros laikapstākļos. Priekšroku Kristiāna dod drukātajām versijām, jo, viņasprāt, tikai tādā formātā patiesi var izbaudīt grāmatas burvību. Bez profesionālās literatūras ikdienā labprāt Kristiāna lasa psiholoģiska rakstura grāmatas un detektīvus.
“Grāmata, kuru ļoti bieži pārlasu un ieteiktu izlasīt ikvienam, kam ir nepieciešama kārtīga motivācijas deva, ir Bodo Šēfera grāmata “Uzvarētāju likumi”.”
Runājot par radošākām brīvā laika aktivitātēm, kā vienu Kristiāna min konfekšu kompozīciju jeb saldo dāvanu gatavošanu. Kristiāna ir nonākusi pie secinājuma, ka no konfektēm var izveidot praktiski jebkādu tematisko dāvanu. Nepieciešama tikai radoša ideja un vēlme darboties.
Bet tas nav viss! Kristiāna ir arī Drošības profesionāļu asociācijas biedrs, kur viņa darbojas kā komunikācijas koordinatore. Kristiāna veido iekšējo aktualitāšu apkopojumu asociācijas biedriem, administrē asociācijas sociālo tīklu kontus, kā arī veido izglītojošus vizuālos materiālus par dažādām aktuālām ar drošību saistītām tēmām un terminiem.
“Galvenā doma, veidojot izglītojošos materiālus, ir – sarežģītus terminus un jēdzienus izskaidrot pēc iespējas saprotamākā valodā, lai tie kļūtu skaidri un saprotami arī tiem cilvēkiem, kas ikdienā nestrādā dažādās drošības apakšnozarēs.”
Kristiāna ir sieviete ar lielu bagātību – gan zināšanām, gan pieredzi. Nebeidzamā tieksme pēc pilnveidošanās noteikti tikai sniegs pozitīvu efektu. Spožs prāts, kas apslēpts mūsu ikdienas vidē, bet ir pienācis laiks, kad tas nāk gaismā.