Naktī no 2020.gada 19.septembri uz 20. septembri, Valsts Policija saņēma izsaukumu uz kādu privātmāju Garkalnes novada, privātmāju ciemā – Langstiņi. Ierodoties notikuma vietā, Policija konstatēja mirušu vīrieti, kas vēlāk izrādīsies šīs mājas īpašnieks – Pāvels Rebenoks, taču mājā konstatēts vēl kāds, Pāvela Rebenoka biznesa partneris – Ingus Balandins. Pirmreizējā informācija liecina, ka ir notikusi laupīšana, kā rezultātā ticis nogalināts Pāvels Rebenoks un smagi ievainots tobrīd mājās esošais Ingus Balandins. Ingus Balandins vērsies pēc palīdzības pie kaimiņiem, jo viņam pašam telefons ticis atņemts.
Trīs maskās tērpti noziedznieki advokāta Pāvela Rebenoka mājā iebrukuši, uzlaužot durvis, un savus upurus tie situši ar rokām, kājām un turpat atrastiem dēļiem, bet no notikuma vietas aiznesuši līdzi dārgus rokas pulksteņus un juvelierizstrādājumus, preses brīfingā informēja Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Armands Ruks.
Šī ir jau trešā advokāta slepkavība pēdējos gados. Advokāta Ulda Bērziņa slepkavība Mārupē ir atklāta – tā saistīta ar laupīšanu viņa mājās. Vēl 2018. gada 30. maija rītā nošāva advokātu un maksātnespējas administratoru Mārtiņu Bunku. Kaut Mārtiņa Bunkus slepkavība nav saistīta ar laupīšanu, Ulda Bērziņa slepkavība jau apstiprināta kā izdarīta mantiskos nolūkos un Pāvela Rebenoka slepkavība, pirmšķietami arī liecina par laupīšanu, taču to vēl skaidros izmeklēšana.
Personīgā drošība – kas var paglābt tevi?
Nereti uzskatām – “Ar mani jau nekas nenotiks”. Taču notiek. Statistiski runājot – gandrīz neviens savā dzīvē neizvairās no konfliktiem, noziegumiem vai nelaimes gadījumiem. Tāpēc pavisam noteikti nevar teikt, ka esam neievainojami vai dzīvojam absolūtā drošībā. Šis nelaimes gadījums, noziedzīgais nodarījums, Pāvela Rebenoka slepkavība, jau atkal atgādina, lai cik mēs veiksmīgi vai neveiksmīgi būtu – mēs neesam neaizskarami.
Analizējot advokātu Ulda Bērziņa un Pāvela Rebenoka slepkavības apstākļus, publiski iegūstamo informāciju, varam izdarīt secinājumus par potenciālajām kļūdām un riskiem, kas varēja veicināt viņu kļūšanu par upuriem. Tomēr, jāpiebilst, ka šīs situācijas, protams, nav vienīgās un slepkavības, laupīšanas un noziedzīgi nodarījumi kopumā notiek katru dienu. Kas ir tās mācības, ko varam paņemt paši sev tikai no šiem diviem gadījumiem?
Ģeogrāfiskais novietojums
Gan Uldis Bērziņš gan Pāvels Rebenoks par savu dzīvesvietu bija izvēlējušies privātmāju rajonus Pierīgā – Mārupē un Langstiņos, kuros pārsvarā dzīvo tieši labāk situētas personas. Protams, šo faktu apzinās arī noziedznieki. Viņi saprot, ka šādos īpašumos ir lielāka ķēriena potenciāls.
Papildus tam – Rebenoka gadījumā tā bija māja tieši pie meža. Jau 2017. gadā Valsts Policija informēja par strauji pieaugošo zādzību skaitu no privātmājām, tieši norādot, ka:
“Analizējot reģistrētos kriminālprocesus par zādzībām no privātmājām, secināms, ka zagļi pārsvarā izvēlas apzagt mājas, kas atrodas meža tuvumā, lai pēc zādzības varētu maksimāli ātrāk atstāt nozieguma vietu un palikt nepamanīti.”
http://vp.gov.lv/?&relid=16045
Ņemot vērā iepriekš minēto – aicinām dzīvesvietu neizvēlēties tieši blakus mežam, tas var palielināt risku Jums kļūt par upuri.
Mājas perimetra drošība
Kā redzams abās fotogrāfijās, abām mājām ir bijis slēgts perimetrs – sēta, taču tai pat laikā šī sēta faktiski ir bijis tikai fizisks šķērslis kustībai, bet nav būtiski ierobežojis redzamību. Šis ir būtisks faktors noziegumu prevencijai un īpašuma drošībai, jo noziedznieki vispirms mēdz objektu novērot, izpētīt un tikai tad, kad ir aptuveni skaidrs tā izvietojums, potenciālie atturošie elementi(Suņi, kameras, gaismas, cilvēki, sēta, skaņas sirēnas utt.), tad noziedznieki veic savu uzbrukumu.
- Domājot par perimetru jāatceras, ka maksimāli jāizvieto preventīvās zīmes “Videonovērošana” , “Teritorija tiek apsargāta”, “Sētā nikns suns” un tamlīdzīgi.
- Papildus tam, nepieciešami fiziski šķēršļi ēkas novērošanai un, ja vietējās pašvaldības regulējums neatļauj izbūvēt sētu augstāku par noteiktiem parametriem (šādas prasības ir, piemēram, Rīgā) vai finansiālu/estētisku apsvērumu dēļ nevēlaties augstu sētu, tad kā papildus elementus var izmantot gar sētu sastādītus krūmus vai pagalmā augošus kuplus kokus.
- Sētai var izmantot arī dekoratīvus asus pīķus, kas var mazināt vēlmi ļaundariem rāpties pāri sētai.
Logi, durvi, vārti – piekļuves vietas
Kā redzams no fotogrāfijām, tad abām privātmājām ir bijušas viegli saskatāmas piekļuves vietas – logi, durvis, vārti. To noslēpšana pamatā tiek atbildēta jau iepriekšējā sadaļā par perimetra drošību, taču, šiem elementiem jāpieiet arī sīkāk. Pavisam noteikti būtu jānoņem jebkādu zīmolu uzlīmes no ārpuses. Tradicionāli, piemēram, garāžas vārtiem ir liela šilte ar uzrakstu “Hormann” vai sētas vārtiem – “Bft”. Tāda emblēma var dot ļaundarim norādi uz to, kāds ekipējums būs nepieciešams vai kāda varētu būt konkrēto vārtu vājība.
Slēdzenes ir viens no būtiskākajiem elementiem piekļuves vietu drošībā. Kaut gan privātmāju, visticamāk, nevēlēsies pārveidot par kodolsprādzienu drošu bunkuru un investēt vairākus tūkstošus super drošās slēdzenēs, tirgū ir pieejamas pieteikoši drošas (zirnekļa tipa, piemēram) slēdzenes, kuras aizkavēs zagli pietiekoši ilgi. Kas attiecas uz logiem, tad tos ieteicams tonēt ar spoguļplēvi, kas būs ne tikai papildus drošības elements, bet arī lieliski izskatīsies un palielinās privātuma sajūtu. Neraugoties uz to, ka logu drošības slēdzenes arī nav absolūta drošība, tās tomēr būtiski aizkavē ielaušanos un, līdz ar to, ļaundaris var pusceļā pārdomāt savu rīcību un doties prom.
Mājokļa drošības sistēmas un tehniskā apsardze
Tehniskai apsardzei ir ļoti liela nozīme mājokļa drošībai. Pirmkārt – Jūsu mājokļa drošības sistēmu nostrādes gadījumā, vienmēr būs kāds, kas atbrauks palīgā. Neatkarīgi no tā vai Jums būs pieejams telefons, lai piezvanītu vai nē vai arī, piemēram, tad, ja Jūs būsiet sasiets. Šis fakts ir arī svarīgs Rebenoka gadījumā, jo no šobrīd pieejamās informācijas ir zināms, ka mājā ir bijusi uzstādīta drošības sistēma, taču tā tika aktivizēta reti un nav tikusi aktivizēta arī liktenīgajā naktī. To var apgalvot par daudziem. Sistēmu uzliekam, bet neizmantojam. Izvēloties tehnisko apsardzi noteikti jāņem vērā ir – pakalpojuma pārklājums un reaģēšanas laiks (optimāli 7-15 minūtes). Otrkārt – sistēmai ir arī preventīva nozīme un nereti tā tiek kombinēta ar trauksmes sirēnu, stroblampu un preventīvām norādēm, ka teritorija tiek apsargāta.
Videonovērošana ir vēl viena sistēma, kuru noteikti nepieciešams izmantot mājokļa drošībā. No publiskās informācijas zināms, ka arī šādas sistēmas nav bijis nedz Langstiņos, nedz Mārupē. Ja agrāk videonovērošana tiešām bija piņķerīgs un dārgs process par vienas kameras uzstādīšanu samaksājot pat vairāk kā 1000EUR, tad šobrīd tā vairs nav realitāte. Optimālas kameras, kas ir viegli uzstādāmas un nav sarežģītākas kā pieslēgt televizoru vai putekļsūcēju pie kontakta un nodrošina 24/7 uzraudzību arī caur telefonu ir pieejamas sākot no pāris desmitiem EUR. Videonovērošanai arī ir preventīvs raksturs, jo tas var likt noziedzniekiem pārdomāt savas darbības un zīme, kas uzstādīta redzamā vietā uz ēkas/sētas tam noteikti palīdzēs.
Lokālās drošības sistēmas arī ir tikpat vienkārši un viegli uzstādāmas kā modernās videonovērošanas sistēmas. Kaut gan daudzi vēl baidāmies no vārda “gudrā māja”, tās lietotājiem nemaz nav jābūt ar ļoti specifiskām tehniskām zināšanām. Ņemot vērā, ka kopš 2020.gada 1.janvāra dūmu detektoram ir jābūt katrā mājoklī, beidzot ir laiks apvienot mājokļa drošību – uguns, video un kustības vienā ietvarā un to palīdz izdarīt tādas sistēmas, kā, piemēram Ajax.
Personīgā drošība
Gan Bērziņa gan Rebenoka gadījumā, laupītāji visticamāk nebija plānojuši saskarties ar pretestību. Taču tas bija iemesls abu noslepkavošanai, jo laupītāji tika pārsteigti notikuma vietā. Kaut gan abos gadījumos ir bijis skaitlisks pārspēks (Rebenoka gadījumā 3 ļaundari, bet Bērziņa gadījumā 2), izdzīvošanas un aizstāvēšanās iespējas varēja palielināt personīgās drošības prasmes un līdzekļi. Elektrošoks, gāzes balons vai personīgais ierocis būtu pāris piemēri no līdzekļiem, ko var izmantot, lai sevi aizsargātu. Būtiska nozīme ir arī pašaizsardzības prasmēm, tāpēc ir ieteicams domājot par savu tuvinieku un pašu drošību, apmeklēt arī pašaizsardzības/cīņu nodarbības. Tām būs pavisam noteikti pozitīvs efekts ne tikai kritiskajās situācijās, bet arī sadzīvē.
Par drošību! redakcija izsaka līdzjūtību Pāvela Rebenoka tuviniekiem un visiem tiem, kuriem ir jācieš no noziedzības. Rūpēsimies par sevi, saviem tuvajiem un savu apkārtējo vidi – neaizmirsīsim un domāsim par drošību.