“Par drošību!” atgriezies ar jaunu stāstu mūsu rakstu sērijai – “Drošībnieka profils”. Šeit mēs iepazīstam iedvesmojošus Latvijas cilvēkus, kuriem drošība ir pirmajā vietā. Dažādas personības, unikāli pieredzes gājumi un neskaitāmi drošības aspekti. Oskars Pirags darba gaitas uzsāka kokapstrādes uzņēmumā, kam sekoja darbs par apsargu, darbs GRIFS AG kā drošības sistēmu speciālistam un vadošajam projektu vadītājam un šobrīd darba gaitas turpinās ALTAS IT kā Biznesa attīstības direktoram. Tālākajā rakstā iepazīsim Drošības profesionāļu asociācijas biedru Oskaru Piragu nedaudz tuvāk.
1.Kā Jūs nonācāt līdz drošībai? Vai tas bija bērnības sapnis vai apstākļu sakritība?
Es teiktu, ka drīzāk apstākļu sakritība. Bērnībā vēlējos kļūt par karavīru, bet, protams, vecāki to nevēlējās. Vecāku nostāja bija, ka ir jāiestājas augstskolā un ir nepieciešams izglītoties. Tādēļ pēc Kārsavas vidusskolas uzsāku studijas Rīgas Tehniskajā Universitātē, kur gadu nomācījos datorzinātņu fakultātē, valsts apmaksātā budžeta vietā. Tomēr sapratu, ka tipisks datoriķis nevēlos būt.
Pēc šī secinājuma otro mācību gadu uzsāku Inženierekonomikas fakultātē, kur ar mācību maksu palīdzēja vecāki, bet lai būtu finansiāli neatkarīgāks meklēju brīvdienu un vakaru darbs. Tā arī uzsāku savu drošībnieka ceļu drošības kompānijā SIA “GRIFS AG”, brīvdienās strādājot par apsargu tirdzniecības centrā “Galerija centrs”. Paralēli iestājos arī Latvijas Republikas Zemessardzē, kļūstot par brīvdienu karavīru.
2.Vai varat īsumā izstāstīt, kāds ir Jūsu pieredzes gājums? Kas Jums liekas kā svarīgākie pagrieziena punkti Jūsu pieredzē?
Mans pieredzes gājums ir bijis mērķtiecīgs, tiešs un bez atkāpēm. Virzījos uz mērķi, ko vēlos sasniegt, nevis, ko vēlos darīt. Zināju, ka vēlos normālu darba laiku, darbu baltā kreklā, labu mašīnu, māju, ģimeni, ceļojumus u.t.t. Tā nonākot no tālās Latgales galvaspilsētā, sāku būvēt taciņu uz saviem mērķiem. Vienmēr esmu strādājis ar godprātīgu attieksmi un esmu darījis vairāk nekā no manis prasa. Tādā veidā pieredzes gājums arī sekoja gadu aiz gada.
No mācību puses tieši virzījos uz priekšu, bet darba ziņā viss pats par sevi pakārtojās. Absolvējot 1. līmeņa augstākās izglītības programmu, uzsāku studijas profesionālā bakalaura programmā. Šajā brīdī arī biju jau sasniedzis pirmo paaugstinājumu kļūstot par maiņas vecāko apsardzē. Tālāk pēc kāda perioda saņēmu nākamo paaugstinājumu kļūstot par apsardzes objekta vadītāju. Paralēli sargāju koncertus, naktsklubus, sporta pasākumus u.c..
Studiju gados vairākkārtēji praksi gāju VID finanšu policijā. Tādēļ brīdī, kad tika izsludināts konkurss uz vakanci, nolēmu, ka ir pienācis brīdis iet no apsardzes prom. Paralēli šim parādījās Drošības sistēmu speciālista vakance GRIFS AG tehniskajā departamentā. Ilgi nedomāju un nosūtīju CV. Pārrunu laikā sapratu, ka darba laiks ir 5 dienas nedēļā, alga labāka, nekā valsts iestādē, tādēļ nolēmu turpināt savas gaitas apsardzes firmas birojā.
Nostrādājot periodu tehniskajā departamentā, galvenokārt veicot drošības sistēmu apkopes un konfigurēšanas darbus korporatīvajiem klientiem, apguvu montāžas un konfigurēšanas prasmes pilnā apmērā. Vadība piedāvāja paaugstinājumu, kuru, protams, pieņēmu un kļuvu par projektu vadītāju un pēc brītiņa jau kļuvu par vadošo projektu vadītāju. Šo izaugsmi var uzskatīt kā vienu no svarīgākajiem pagrieziena punktiem, jo pēc piedāvājuma pieņemšana arī ievirzījās mans drošībnieka gājums, kas papildinājās kā ļoti laba dzīves skola.
Laiciņu nostrādājot šajā amatā, saņēmu uzaicinājumu pievienoties ALTAS IT komandai. Lēmums bija ļoti grūts, jo tajā laikā, kompānija nebija labi zināma un bija salīdzinoši maza, bet personīgās izaugsmes un jauno zināšanu iespējas bija izaicinošas. Pēc ilgām pārdomām, uzsāku savas gaitas ALTAS IT Biznesa attīstības direktora amatā, kur vēl aizvien turpinu strādāt, kas ir kā vēl viens pagrieziena punkts, nopietnas karjeras aizsākšanai. Šobrīd pagājuši jau vairāk nekā 5 gadi kopš darba gaitas uzsākšanas un esam kļuvuši par vienu no atpazīstamākajiem uzņēmumiem Baltijas valstīs.
Šo gadu laikā esmu arī pamainījis dienesta vietu LR Zemessardzē un paralēli vairāk kā 15 gadi dienu LR Zemessardzē. Esmu saņēmis LR Zemessardzes komandiera apbalvojumu, otrās pakāpes medaļu “PAR KALPOŠANU ZEMESSARDZEI”. Pašlaik jau vairākus gadus dienu LR Zemessardzes Zinātnes, pētniecības un inovāciju ieviešanas centrā. Esmu Zinātniskais asistents, zinātniskā atbalsta nodaļas komandieris.
Kā arī esmu Drošības profesionāļu asociācijas biedrs.
3.Kur Jūs mācījāties?
Studēju gadu Rīgas tehniskajā universitāte Datorzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātē. Un tad pārējos gadus līdz profesionālā bakalauru studiju absolvēšanai Inženierekonimkas fakultātē. Papildus atkārtoti esmu gājis praksi VID Finanšu policijas, finanšu noziegumu izmeklēšanas daļā.
Un, protams, nevar aizmirst dzīves skolu. Tā ir kā vērtīgākā praktisko zināšanu apguves vieta ar daudziem semināriem, pieredzes apmaiņas pasākumiem, konferencēm u.t.t.
4.Kādas ir Jūsu pirmās darba vietas?
Pirmā darba vieta ir vidusskolas laikos, kad vasaras laikā strādāju kokapstrādes uzņēmumā, krājot naudu motociklam un mašīnai. Pēc tam jau sekoja iepriekšminētās darba vietas kā darbs par apsargu tirdzniecības centrā “Galerija centrs”, strādājot GRIFS AG kā Drošības sistēmu speciālists un vadošais projektu vadītājs. Pēc tam sekoja darbs ALTAS IT Biznesa attīstības direktora amatā, kur strādāju vēl šobrīd.
5.Kas Jums patīk visvairāk drošības nozarē?
Visvairāk patīk iekšējā drošības vide, kur industrijas pārstāvji cenšas radīt drošāku valsti, drošākus uzņēmumus un drošākus ikdienas procesus. No darba lietām visvairāk patīk gandarījuma sajūta, kad ar savām zināšanām esi palīdzējis, kādam uzņēmumam/organizācijai pasargāties no ļaundariem, ka esi atvieglojis organizācijas drošības pārvaldības procesus, palīdzējis uzņēmumam digitalizēties un radis iespēju samazināt savus periodiskos tēriņus drošības procesu uzraudzībai.
6.Kas ir tas notikums vai moments, kurš visspilgtāk ir palicis prātā no Jūsu pieredzes?
Šo es nevarēšu nosaukt, jo ir ļoti daudz tādi gadījumi. Katrs lielais drošības projekts ir unikāls un individuāls konkrētajam klientam. Katrā projektā savs ir interesantais stāsts, nenoliedzami paliek atmiņā.
7.Kas ir Jūsu galvenie darba pienākumi?
Galvenie pienākumi, lai paliek aizkadrā, bet ikdienā nodarbojas ar drošības risinājumu izpēti, atbalstu partnerus un klientus sarežģītos drošības projektos. Veicu uzņēmumu drošības auditus, infrastruktūras izpēti palīdzu rast tehnoloģiskus risinājumus drošības situācijas uzlabošanai un fizisku sargu aizvietošanai ar tehnoloģiju palīdzību.
Ik pa brīdim nākas novadīt drošības tehnoloģiju mācības augstskolu un citu mācību iestāžu studentiem, uzrakstīt drošības bloga rakstu vai novadīt kādu webināru.
Pēdējos 2 gadus esmu arī iesaistīts Ziemeļeiropas drošības tehnoloģiju samita organizēšanā.
8.Kādi ir lielākie un galvenie riski Jūsu darba vidē, kā ar viņiem cīnās?
Manā darba vidē nav izteikti drošības riski. Es kā reiz palīdzu citiem jau preventīvi izskaust drošības riskus citiem. Laicīgi izvērtējot un tehnoloģiskiem risinājumiem samazinot risku varbūtību līdz minimumam.
9.Kā jūs vērtētu drošības nozari Latvijā? Kādas ir tās attīstības prognozes?
Diemžēl ne visai pozitīvi. Jūtu ēnu ekonomikas esamību un godaprāta neesamību. Ēnu ekonomikas problemātiku šoreiz necilāšu. Taču runājot par godaprātu, tad ar to domāju, ka nozarē ir diezgan daudz komersanti, kuru primārais mērķis ir peļņas gūšana, nevis pasūtītāja izglītošana un tā objektu drošības risku mazināšana. Paši iepirkumos nepiedalāmies, bet sekojot līdzi iepirkumu tendencēm un tehniskajām specifikācijām ir bēdīgi noskatīties, ka pasūtītāja nezināšanas dēļ tiek piedāvātas iekārtas un risinājumi, kas veic tikai “ķeksīša” funkciju. No savas puses, protams, mēģinām izglītot iedzīvotājus rīkojot webinārus un drošības samitus. Lielākā problēma ir tā, ka drošība sistēmu prasības nav reglamentētas no valsts puses kā tas piemēram ir UATS sistēmām. Šī reglamenta neesamība galvenokārt arī ļauj spekulēt uz pasūtītāju nezināšanu.
Attīstības prognozes gan ir cerīgas, tūlīt tiks izsludināts nacionālās kiberdrošības likums kas sevī iekļaus arī NIS2 Eiropas drošības regulu. Tāpat ir organizācijas, kas cenšas sakārtot drošības industriju valstiskā līmenī. Piemēram, viena no profesionālākajām organizācijām ir DPA – drošības profesionāļu asociācija. Tajā ir apvienojušies Latvijas zinošākie un spējīgākie cilvēki no visām drošības nozarēm (darba drošība, IT drošība, ugunsdrošība, apsardze u.c.). DPA biedrs esmu arī es un varu teikt vienu – visi asociācijas biedri ir vienoti, zinoši un orientēti uz Latvijas izaugsmi un Latvijas valsts stiprināšanu.
10.Kādi ir Jūsu hobiji?
Man brīvais laiks ir salīdzinoši maz, bet, kad izdodas rast laiku sev, tad mans lielākais hobijs ir sports un makšķerēšana. Paralēli periodiskajiem fiziskās sagatavotības treniņiem, visai ģimenei ļoti patīk iet pārgājienos un braukt ar velosipēdiem garos izbraucienos. Kad atliek laiks atvaļinājumam, tad patīk arī aizceļot līdz kādam palielākam kalnam.
Bet kā mierīgākais hobijs aukstajiem gada laikiem ir makšķerēšana. Kas sākas ar rudens bušu makšķerēšanu, ziemas makšķerēšanu Peipusā un pavasara vimbu noslēguma makšķerēšanu.