Latvijā ir sācies laiks, kad biežāk sastopamies ar klepu un iesnām, saaukstēšanās vīrusi pieaug, bet papildus klasiskajām elpceļu infekcijām atkal palielinās arī koronavīrusu saslimšanu gadījumu skaits. Lai gan pandēmija oficiāli ir beigusies, vairs nav nekādu ierobežojošu noteikumu un nav prasības par masku lietošanu, Covid-19 nav vienkārši izzudis un mums ir jāmācās, kā aizsargāties pret vīrusiem. Taču cilvēku vīrusi nav vienīgie par kuriem mums jāuztraucās.
Mēs varam iemācīties aizsargāties arī no vīrusiem savos viedtālruņos. Par aktuālu piemēru ziņo, piemēram, Golem.de. Kiberdrošības uzņēmuma Human Security pētnieki ir atklājuši plaša mēroga ļaunprātīgas programmatūras kampaņu ar nosaukumu Badbox, kurā neskaitāmas Android ierīces tiek aprīkotas ar ļaunatūru, pirms tās tiek piegādātas gala klientiem. Kā skaidro drošības pētnieki, skartās ierīces ir viena vai, iespējams, vairāku Ķīnas ražotāju viedtālruņi, planšetdatori un televizori, kas darbojas ar Android.
Sargieties no ļaunprātīgām lietotnēm
Aptuveni 4,7 miljardiem cilvēku visā pasaulē šodien pieder viedtālrunis, un šī tendence turpina pieaugt. Viedtālrunis ir kļuvis par daudzu pastāvīgu pavadoni, lai sērfotu internetā, izmantotu banku pakalpojumus, iepirktos vai klausītos mūziku. Tāpēc tie ir arī ārkārtīgi ienesīgs mērķis kibernoziedzniekiem, kuri cer iegūt ierīcēs glabāto informāciju, piemēram, paroles, kredītkaršu numurus, tiešsaistes bankas datus. Taču viedtālruņi galvenokārt tiek inficēti ar vīrusiem, lejupielādējot lietotnes.
Piemēram, kiberdrošības risinājumu uzņēmums Bitdefender brīdina par ļaunprātīgām lietotnēm, “kas var nozagt personas datus un naudu vai sabojāt jūsu ierīci. Lietotņu veikali ir pilni ar šādām lietotnēm, kas var imitēt leģitīmas lietotnes. Uzbrucēji vilina lietotājus ar bezmaksas lietotnēm, kas izklausās pārāk labas, lai būtu patiesas, un leģitīmu lietotņu imitācijām (spēle, sociālo mediju platforma, iepirkšanās vai fotoattēlu rediģēšanas lietotne). Tā vietā, lai nodrošinātu reklāmas funkcijas, tās bloķē tālruni, zog datus un naudu, bombardē ar reklāmām vai iekasē augstu abonēšanas maksu.”
Taču lietotnes nav vienīgais veids, kā savā tālrunī iegūt vīrusu. Vienkārši pārbaudot e-pastus un jo īpaši atverot pielikumus viedtālrunī, var inficēties ar vīrusiem. Publiski pieejami Wi-Fi tīkli arī rada risku viedtālruņiem, ko nevajadzētu novērtēt par zemu.
Vīrusa pazīmes tālrunī
Vīrusus viedtālruņos ne vienmēr uzreiz konstatē, taču ir pazīmes, pēc kurām var noteikt, vai tālrunis ir inficēts. Vīruss mobilajā tālrunī darbojas fonā kā programma, t. i., tas arī patērē akumulatora enerģiju. Tāpēc, ja akumulators pēkšņi strauji izlādējas, iespējams, tā var būt pirmā norāde par vīrusa esamību viedtālrunī. Citas pazīmes var būt šādas:
- Pēkšņi palēnināta darbība.
- Nesankcionētas programmu instalācijas.
- Negaidīti uznirstošie logi vai reklāmas.
- Mobilo datu apjoma palielināšanās.
Tā kā ikviens Android operētājsistēmas pakalpojumu sniedzējs var nodrošināt, ka Google Play veikalā var lejupielādēt visdažādākās lietotnes, palielinās vīrusu risks, jo ne visas lietotnes ir pakļautas stingrai kontrolei. Lietotājiem ar Android viedtālruni ir arī iespēja lejupielādēt lietotnes no ārējiem avotiem, kas rada papildu inficēšanās risku. Tāpēc var būt noderīgi lejupielādēt antivīrusu no Google Play veikala.
Septembrī Magdeburgā bāzētais AV-Test institūts pārbaudīja 17 Android ierīcēm paredzētos aizsardzības risinājumus, kurus to ražotāji bija iesnieguši sertifikācijai. Visas pārbaudītās programmas atbilda minimālajām sertifikāta saņemšanas prasībām, ziņo PC Welt. Taču, pat ja visas tās izturēja testu, to vērtējums joprojām atšķiras. Piemēram, PC Magazin Chip raksta, ka Google vīrusu skeneris “Google Play Protect” nesen veiktajā testā ierindojās pēdējā vietā ar vissliktāko aizsardzību un visvairāk viltus pozitīviem rezultātiem. Kurš vīrusu skeneris ir vispiemērotākais, ir jāizlemj katram viedtālruņa lietotājam pašam. Šeit noteikti nozīme ir cenai un veiktspējai, kā arī paša lietotāja uzvedībai, sērfojot ar viedtālruni tīmeklī. Ja vēlaties būt drošībā, varat sekot Pardrosibu.lv ieteikumiem, kuri priekšroku dod bezmaksas antivīrusam ESET Mobile Security Antivirus. Pardrosibu.lv norāda, ka ESET ir Eiropas Savienībā radīts produkts, kuru plaši izmanto arī kritiskās infrastruktūras lietotāji.
Savlaicīgi veikt aizsardzības pasākumus
Tomēr ir arī dažas lietas, ko varat darīt pats, lai aizsargātu savu viedtālruni pret ļaunprātīgu programmatūru un vīrusiem:
Lai pasargātu savu viedtālruni no vīrusiem un kiberuzbrukumiem, ir svarīgi pastāvīgi atjaunināt operētājsistēmu un viedtālruņa lietojumprogrammas. Atjauninājumos un labojumos bieži vien tiek novērstas zināmās ievainojamības vai iekļautas drošības funkcijas, kas aizsargā operētājsistēmu un lietojumprogrammas. Tāpēc pēc noklusējuma vajadzētu būt iespējotiem automātiskajiem atjauninājumiem, lai nodrošinātu, ka jaunākie drošības atjauninājumi tiek instalēti nekavējoties.
GIGASET drošie viedtālruņi
Gigaset viedtālruņi tiek ražoti Vācijā, kas nozīmē labākās funkcijas, augstus kvalitātes standartus un izcilu dizainu. Tas ir bezprecedenta gadījums, jo Gigaset ir vienīgais uzņēmums pasaulē, kas ražo viedtālruņus šajā valstī. Jau septiņas desmitgades Boholtas ražotnē Gigaset strādā pie mūsdienīgiem telekomunikāciju risinājumiem, ko garantē ar kvalitātes zīmi “Ražots Vācijā”.