“Par drošību!” atgriežas ar jaunu stāstu mūsu rakstu sērijai – “Drošībnieka profils”. Mēs iepazīstam iedvesmojošus Latvijas cilvēkus, kuriem drošība ir pirmajā vietā. Dažādas personības, unikāli pieredzes gājumi un neskaitāmi drošības aspekti. Jānis Pīzelis jau no bērnības zināja, ka viņa nākotne tiks saistīta ar drošību, tādēļ drošības nozares gājums sākās jaunsardzē un zemessardzē. Jānis darba gaitas uzsāka kā apsargs AS “G4S Latvia” un Brasas cietumā, bet šobrīd jau ir Drošības vadītājs AS “Ķekava Foods”, iepriekš ”Putnu fabrika Ķekava”. Tālākajā rakstā iepazīsim Drošības profesionāļu asociācijas biedru Jāni Pīzeli nedaudz tuvāk.
1. Kā Jūs nonācāt līdz drošībai? Vai tas bija bērnības sapnis vai apstākļu sakritība?
Jau bērnībā visi apkārtesošie paredzēja, ka mana nākotne būs saistīta ar drošību. Mans tēvs bija zemessargs un es pēc skolas visu savu brīvo laiku pavadīju zemessardzes štābā. Mani jau tajā laikā ļoti interesēja viss, kas bija saistīts ar militāro jomu. Tādēļ nākamais solis bija Jaunsardze un vēlāk, protams, arī Zemessardze. Mani nākotnes plāni tika saistīti ar bruņotajiem spēkiem vai robežsardzi, tomēr pēc ģimnāzijas absolvēšanas plāni pamainījās, un mans ceļš atveda uz Rīgu.
2.Vai varat īsumā izstāstīt, kāds ir Jūsu pieredzes gājums? Kas Jums liekas kā svarīgākie pagrieziena punkti Jūsu pieredzē?
Pēc Preiļu Valsts ģimnāzijas pabeigšanas es uzsāku studijas Rīgas celtniecības koledžā, kur ieguvu būvtehniķa izglītību. Nonākot Rīgā, paralēli studijām es sāku strādāt arī celtniecības nozarē – uzņēmumā SIA “PB Fasādes” – par būvkonstrukciju montāžnieku. Taču, kad 2008. gadā sākās finanšu krīze bija jāsāk domāt par citiem variantiem. Tā 2009. gadā sāku strādāt AS “G4S Latvia” par apsargu. Nostrādājot pāris mēnešus, sapratu, ka ar vienu algu izdzīvot Rīgā nav iespējams, tāpēc paralēli esošajam darbam sāku strādāt Brasas cietumā par apsargu.
Kamēr strādāju par apsargu AS “G4S Latvia” un Brasas cietumā es papildus uzsāku studēt Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kur ieguvu 1.līmeņa augstāko izglītību Tirgzinībās. Iegūstot kvalifikāciju turpināju studijas turpat RTU arī bakalaura programmā, kur ieguvu augstāko izglītību Uzņēmējdarbībā un vadībā.
Kā pirmais svarīgākais pagrieziens manā karjerā bija prakses iziešana AS “G4S Latvia”. Man tika dota iespēja piedalīties uz vakanto Fiziskās apsardzes nodaļas vadītāja amatu. Pēc vairāku atlases kārtu iziešanas, šo amatu arī ieguvu. Tā es 2012. gadā sāku strādāt AS “G4S Latvia” par Fiziskās apsardzes nodaļas vadītāju. Amatā nostrādāju gandrīz 3 gadus, kuru laikā manā pārziņā bija industriālo objektu apsardzes organizēšana.
Otrais svarīgākais pagrieziens manā karjerā bija laiks, kad 2014. gadā man uzticēja apsardzes organizēšanu AS “Putnu fabrika Ķekava”. Pēc nepilna gada mani uzrunāja AS “Putnu fabrika Ķekava” vadība un jautāja, vai es vēlos kļūt par daļu no viņu komandas. Šādu iespēju, protams, izmantoju un kopš 2015. gada es esmu AS ”Putnu fabrika Ķekava”, šobrīd AS “Ķekava Foods”, Drošības vadītājs.
3.Kas Jums patīk visvairāk drošības nozarē?
Visvairāk novērtēju tehnoloģiju attīstību nozarē. Kā piemēru var minēt videonovērošanas kameras. Vēl pirms 15 gadiem videonovērošanas kameras galvenais uzdevums bija novērot vietu, kur tā ir uzstādīta. Šobrīd videonovērošanas kameras tiek izmantotas ceļu satiksmes uzraudzībai, cilvēku skaitīšanai veikalos, ugunsdrošības sistēmu vietā utt. Uzskatu, ka tehnoloģiju galvenais uzdevums ir palīdzēt un atvieglot cilvēka darbu.
4.Kas ir tas notikums vai moments, kurš visspilgtāk ir palicis prātā no Jūsu pieredzes?
Savā pieredzē, noteikti neaizmirsīšu NATO samitu Rīgā! Būdams zemessargs, es 2006. gadā biju daļiņa no tik plaša mēroga pasākuma, kuru apsargāja vairāku dienu garumā gandrīz visas Latvijas aizsardzības un iekšlietu struktūras.
5.Kas ir Jūsu galvenie darba pienākumi?
Mani galvenie darba pienākumi ir plānot, organizēt un kontrolēt uzņēmuma īpašuma, personāla drošības un ugunsdrošības pasākumu kompleksu darbību. Izstrādāt uzņēmuma drošības plānu, kontrolēt un uzraudzīt tā ieviešanas un realizēšanas pasākumus. Izstrādāt un organizēt nepieciešamās darbinieku apmācības, instruktāžas drošības un ugunsdrošības jomās. Apzināt un novērst pastāvošos un prognozējamos riskus drošības un ugunsdrošības jomās. Analizēt uzņēmuma iespējamos riskus un apdraudējumu, kā arī efektīvi izmantot iegūtos analīzes rezultātus uzņēmuma aizsardzībā.
6.Kādi ir lielākie un galvenie riski Jūsu darba vidē, kā ar viņiem cīnās?
Kā viens no galvenajiem riskiem ir kvalificēta darba spēka trūkums un atalgojuma līmenis drošības nozarē. Iespēju robežās tiek veikta algu celšana un dažādu bonusu piešķiršana par labi paveiktu darbu. Šobrīd labus darbiniekus ir grūti atrast, tāpēc ar visiem spēkiem ir jācenšas noturēt esošos.
7.Kā jūs vērtētu drošības nozari Latvijā? Kādas ir tās attīstības prognozes?
Drošības nozari Latvijā varētu vērtēt no divām pusēm. Pirmā, tās ir drošības tehnoloģijas, kuras šobrīd Latvijā attīstās ļoti strauji. Ir daudzi uzņēmumi, kuri piedāvā kompleksos drošības risinājumus gan videonovērošanas, gan ugunsdrošības un piekļuves kontroles sistēmās, izmantojot analītiku un citus rīkus. Arī cenas šīm tehnoloģijām vairāk nav tik augstas, kā tas bija pirms pāris gadiem. Ir pieejami risinājumi, dažādiem ražotājiem un dažādām cenu kategorijām. Otra puse, tas ir cilvēkresursu trūkumus. Diemžēl ļoti trūkst personāla, kuri varētu strādāt un pielietot šīs tehnoloģijas. Apsardzes nozarē trūkst jaunu speciālistu un tā, manuprāt, šobrīd ir liela problēma, jo apsardzes darbinieku vidējais vecums palielinās, bet jaunu kadru, kuri zemā atalgojuma dēļ nav gatavi strādāt, trūkst.
8.Kādi ir Jūsu hobiji?
Kad ir brīvais laiks, tad labprāt uzspēlēju futbolu, bet galvenokārt tās ir pastaigas ar ģimeni gar jūru un mežu. Reizēm arī patīk pabraukt ar velosipēdu. Kā neatņemama mana dzīves sastāvdaļa ir iešana pirtī. Pirts ļauj ķermenim atgūt otro elpu un atjaunot to.