Otrdien (6. februārī) Nīderlandes izlūkdienesti paziņoja, ka pagājušajā gadā Ķīnas valsts atbalstīti kiberspiegi (cyber spies) ieguva piekļuvi Nīderlandes militārajam tīklam, un nosauca to par daļu no Ķīnas politiskās spiegošanas (espionage) tendences pret Nīderlandi un tās sabiedrotajiem.
Tā ir pirmā reize, kad Nīderlande ir publiski apsūdzējusi Ķīnu kiberspiegošanā (cyber espionage), kamēr starp abām valstīm pieaug saspīlējums nacionālās drošības jomā.
“Ir svarīgi nodrošināt, lai šādas Ķīnas veiktās spiegošanas darbības kļūtu publiski zināmas, jo tas palīdzēs palielināt starptautisko noturību pret šāda veida kiberspiegošanu,” sacīja Nīderlandes aizsardzības ministre Kajsa Olongrena.
Aģentūras, kas pazīstamas ar Nīderlandes akronīmiem MIVD (Dutch Military Intelligence and Security Service) un AIVD (the General Intelligence and Security Service of the Netherlands), paziņoja, ka hakeri bija ievietojuši ļaunatūru, kuru izmantoja 50 cilvēki neklasificētiem pētījumiem.
“MIVD un AIVD uzsver, ka šis incidents nav atsevišķs gadījums, bet gan daļa no plašākas Ķīnas politiskās spiegošanas tendences pret Nīderlandi un tās sabiedrotajiem,” teikts viņu ziņojumā.
Ķīna apsūdzības kā allaž noliedz.
Pagājušā gada aprīlī AIVD ikgadējā nacionālās drošības pārskatā norādīja, ka Ķīna rada lielākos draudus Nīderlandes ekonomiskajai drošībai, jo spiegošanas mēģinājumi ir vērsti pret augsto tehnoloģiju uzņēmumiem un universitātēm.
Galvenais mērķis ir uzņēmums ASML, kas atrodas dienvidu pilsētā Veldhovenā un ir pasaulē vadošais litogrāfijas iekārtu piegādātājs datoru mikroshēmu ražošanai.
Atsevišķā ziņojumā, kas arī tika publicēts pagājušā gada aprīlī, MIVD norādīja, ka Ķīna nelikumīgi mēģina iegūt Nīderlandes kosmosa tehnoloģijas.
No otrdienas ziņojuma nebija skaidrs, kādu informāciju hakeri mēģinājuši iegūt. Izlūkdienesti norādīja, ka kaitējums bija ierobežots, jo tīkls bija atdalīts no ministrijas galvenās sistēmas.