Šomēnes publicētajā pētījumā teikts, ka anoreksiju veicinošs vai nepareizu ēšanu veicinošs TikTok saturs var ietekmēt jaunu sieviešu uztveri par savu ķermeņa tēlu mazāk, nekā 10 minūšu laikā.
Austrālijas Čārlza Stērta universitātes pētnieki eksperimentālā pētījumā iesaistīja 273 TikTok lietotājas vecumā no 18 līdz 28 gadiem, kurām nebija ēšanas traucējumu.
Viena grupa 7 līdz 8 minūtes skatījās “neitrālu” saturu, tostarp dabas ainas, ēdienu gatavošanas video, dzīvnieku un komēdiju klipus. Savukārt otrajai grupai 7 līdz 8 minūtes tika demonstrēts nepārprotams, ēšanas traucējošs saturs. Piemēram, jaunas sievietes, kas ierobežo savu uzturu, joko par nepilnvērtīgu ēšanas uzvedību, badojas un dalās padomos par svara samazināšanu.
Žurnālā PLOS ONE publicētajos rezultātos konstatēts, ka šis īsais laiks bija pietiekams, lai ietekmētu skatītājus.
“Mēs atklājām, ka tikai septiņas līdz astoņas minūtes ilga anoreksiju veicinoša TikTok satura skatīšanās ievērojami palielināja neapmierinātību ar ķermeni un sabiedrības skaistuma standartu izpratni,” paziņojumā teica vecākā pasniedzēja Dr. Reičela Hoga.
Lielākā daļa TikTok lietotāju katru dienu TikTok pavada daudz ilgāku laiku. Tāpēc novērotās izmaiņas eksperimentālajā grupā pirms un pēc testa, var būt tikai aisberga virsotne attiecībā uz negatīvo ilgtermiņa ietekmi.
Pētnieki nolēma koncentrēties uz TikTok, jo tai ir unikāla, uz algoritmiem balstīta satura piegāde.
Uzmanība TikTok platformai algoritma dēļ
Galvenā TikTok algoritma iezīme ir lapa “Jums” (“For You”), kurā lietotāji nepārtraukti redz savām vēlmēm pielāgotu videoklipu plūsmu. Algoritms analizē katra lietotāja uzvedību lietotnē, jo īpaši videoklipus, kurus lietotājs skatās visilgāk, kuri patīk, ar kuriem dalās, komentē vai, kurus skatās atkārtoti.
Apkopojot un apstrādājot šos datus, algoritms identificē lietotāja vēlmju modeļus un tendences. Paredzēts, ka tas nodrošinās saturu, kas atbilst šīm interesēm.
TikTok algoritms ne tikai parāda lietotājiem pazīstamu saturu, bet arī iepazīstina lietotājus ar jaunām tēmām un autoriem. Pazīstamais saturs tiek sajaukts ar videoklipiem no kontiem vai tēmām, ar kuriem lietotājs iepriekš nav mijiedarbojies, panākot lietotājus turpināt izmantot lietotni.
Hoga novēroja, ka arī kontroles grupā nedaudz samazinājās apmierinātība ar ķermeņa tēlu. Taču izteica pieņēmumu, ka tas varētu būt saistīts ar atkārtotu “Ķermeņa tēla stāvokļa skalas” (BISS – Body Image States Scale) lietošanu īsā laika posmā, kas lika dalībniekiem pievērst lielāku uzmanību savam izskatam nekā parasti.
Saskaņā ar Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta datiem meiteņu garīgā veselība ir sliktāka nekā zēnu. Gandrīz 47% meiteņu vismaz reizi nedēļā saskaras ar garīgās veselības grūtībām, salīdzinot ar 34% zēnu.
Saskaņā ar 2021. gada Dzimumu līdztiesības indeksa datiem neapmierinātība ar savu ķermeni, tostarp bažas par svaru un ārējo izskatu, varētu būtiski veicināt garīgās veselības problēmas jaunu sieviešu vidū.
Kāds iepriekšējs ziņojums arī parādīja ciešu saikni starp pusaudžu meiteņu bažām par savu ārējo izskatu un sociālo tīklu lietošanu.