Islandes Suðurnesas policijas departaments pastiprinājis robežkontroles pasākumus un pastiprināti deportē personas, kas saistītas ar noziedzīgiem grupējumiem un prostitūciju. Tāpat deportēti arī cilvēki, kas ieradušies Islandē strādāt nelegālajā darba tirgū.
Pamatojoties uz 2022. gadā pieņemto likumu par ārvalstniekiem, policija uz Islandes ārējām un iekšējām robežām aizturējusi un deportējusi 581 personu. Šobrīd šis skaits ir lielāks nekā kopējais skaits no 2010. līdz 2022. gadam.
Neskaidri ierašanās mērķi un naudas trūkums
Deportācijas tiek veiktas, pamatojoties uz jaunu aktu par ārvalstniekiem (Aliens Act). Policijai ir tiesības deportēt ārvalstniekus pēc ierašanās valstī, ja viņi neatbilst ceļošanas atļaujas nosacījumiem, nespēj paskaidrot uzturēšanās mērķi, viņiem nav pietiekamu līdzekļu uzturēšanās un izceļošanas nodrošināšanai vai, ja tas tiek uzskatīts par nepieciešamu sabiedriskās kārtības vai nacionālās drošības nolūkos.
Nevēlamie tiek deportēti
Policija deportē cilvēkus, kuri nevar pierādīt, ka ieradušies valstī likumīgā nolūkā. Šādā veidā cilvēkiem ir jāpierāda, ka viņi ceļo vai var par sevi parūpēties. Lielākā daļa cilvēku, kurus policija izraidīja, tika uzskatīti par nelegāli strādājošiem šajā valstī vai iesaistītiem noziedzīgās darbībās.
Prostitūcija un noziedzība
“Aizturētie ir personas, kas var būt saistītas ar noziedzīgiem grupējumiem, un tādi, kuri plāno nodarboties ar prostitūciju,” skaidro Suðurnes policijas priekšnieks Úlfar Lúðvíksson.
Viņš stāsta, ka daži ir mēģinājuši Islandē nokļūt vairākkārt, un lielākā daļa no viņiem ir no valstīm, kas nav Šengenas zonas valstis.
“Lielākā daļa no viņiem apgalvo, ka ir tūristi, bet pēc tam viņi nevar atbildēt par saviem ceļojumu plāniem, un vairumā gadījumu viņiem ir maz līdzekļu vai to nav vispār,” saka Úlfar.
822% pieaugums
Úlfar saka, ka tā patiesībā ir politikas maiņa, un to skaidri parāda statistika, kas seko deportācijām. Politikas maiņas rezultātā deportācijas ir palielinājušās no 63 gadījumiem 2019. gadā līdz 581 gadījumam šogad. Tas veido 822% pieaugumu.
“Mēs to paveicām ar Valsts policijas komisāra atbalstu un Tieslietu ministrijas labvēlību,” saka Úlfar, kurš nav padevies un plāno turpināt stingrāk kontrolēt robežu.