Lietuvā izcēlušies vairāki ugunsgrēki, no kuriem divi, iespējams, tika izraisīti no sprāgstošiem elektriskajiem skrejriteņiem. Eksperti apgalvo, ka baterijas var aizdegties, ja tās tiek nepareizi uzlādētas, ziņo Lietuvas mediji.
Dzīvoklī, kurā izcēlās ugunsgrēks, kuru, domājams, izraisīja uzlādēts elektriskais skrejritenis, atradās trīs cilvēki. Sievietei, kura guva visnopietnākos ievainojumus, bija nepieciešama medicīniskā palīdzība.
“Cietuši aptuveni 20 dzīvokļi un dūmi skāra ceturto un piekto stāvu,” stāsta Viļņas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Artūrs Savolskis.
Lai gan ugunsdzēsēji apgalvo, ka joprojām izmeklē ugunsgrēka cēloni, viņi neizslēdz variantu, ka ugunsgrēku izraisīja uzsprādzis elektriskais skrejritenis. Iedzīvotāji stāsta, ka uzreiz pēc ugunsgrēka redzējuši, kā no cietušā dzīvokļa tiek izvesti vairāki skrejriteņi. Šis bija jau otrais ugunsgrēks nedēļas laikā, kuru iespējamais cēlonis bija elektriskā skrejriteņa sprāgšana.
Pirmdien, kādā Kauņas daudzdzīvokļu mājā izcēlās ugunsgrēks. Divi dzīvokļa iemītnieki, guva vieglu saindēšanos ar dūmiem. Viņus nācās glābt no ceturtā stāva balkona.
Jūlijā tika ziņots par nopietnāku sprādzienu Palangā, kur daļa ēkas kļuva neizmantojama.
Kauņas Tehnoloģiju universitātes (KTU) pētnieks Egidijus Griškonis LRT.lt stāsta, ka elektriskajiem skrejriteņiem var būt trīs veidu baterijas: svina-skābes, niķeļa-metāla hidrīda vai litija-jonu. Pēdējās ir vispopulārākās.
Viņš norāda, ka tie var aizdegties, jo satur viegli uzliesmojošas vielas. Viens no galvenajiem iemesliem ir nepareiza apiešanās ar tām un nepareizas strāvas izmantošana to uzlādei.
“Ja strāva ir pārāk liela, baterijas sakarst, izraisa nevēlamas ķīmiskas reakcijas un izdala gāzes. Akumulatori izplešas, rodas spiediens, un tie eksplodē. Un tad, tām saturot, viegli uzliesmojošas vielas, tās var aizdegties,” stāsta Griškonis.
Viļņas Universitātes Fizikas fakultātes pētnieks Rokas Dobužinskas stāsta, ka vēl viens biežs skrejriteņu aizdegšanās iemesls ir rūpnīcas defekts.
“Tas galvenokārt ir saistīts ar to, ka konstrukcijā var rasties daži defekti, kas izraisa akumulatora bojājumus. Tādā veidā, tas uzlādes laikā sakarst un var izraisīt īssavienojumu,” saka eksperts.
Viņš piebilst, ka skrejriteņa konstrukcija var arī padarīt akumulatoru neaizsargātu pret ārējiem bojājumiem.