Septiņas ģimenes Francijā iesūdzējušas tiesā TikTok. Sociālo mediju gigants apsūdzēts par to, ka tas viņu bērnus pakļāvis kaitīgam saturam, kuru rezultātā divi no viņiem atņēma sev dzīvību.
Apsūdzībā tiek apgalvots, ka videoklipu platformas algoritms viņus ir pakļāvis saturam, kas veicina paškaitējumu, ēšanas traucējumus un pašnāvību, sacīja ģimeņu advokāte Laure Boutron-Marmion.
Viņa sacīja Francijas medijiem, ka šī ir pirmā šāda veida tiesvedība Eiropā.
TikTok, kas ir viena no pasaulē populārākajām sociālo mediju platformām, paziņoja, ka nav saņēmusi nekādus paziņojumus par tiesvedību saistībā ar šīm apsūdzībām.
Uzņēmums savā paziņojumā piebilda, ka tā vadlīnijas nepieļauj pašnāvības vai paškaitējuma demonstrēšanu, popularizēšanu vai koplietošanu. Lai nodrošinātu šo standartu ievērošanu, tiek izmantota tehnoloģiju un moderēšanas kombinācija.
Grupas apsūdzība, kas iesniegta Krēteilas tiesā (Créteil judicial court), ir atsevišķa no krimināllietas, kuru pagājušajā gadā pret TikTok iesniedza Marijas (vienas no divām pusaudzēm, kas izdarīja pašnāvību) vecāki.
Marijai, kuras uzvārds reportāžās netiek izmantots, bija 15 gadi, kad viņa 2021. gadā atņēma sev dzīvību. Pēc Marijas mātes teiktā, viņas nāve daļēji bija saistīta ar video saturu, kas bija pieejams TikTok bez moderēšanas.
Vēl viena meitene, kuras ģimene ir iesaistīta šajā tiesvedībā, arī nomira no pašnāvības. Četras no pārējām piecām jaunietēm veica mēģinājumu atņemt sev dzīvību un vismaz vienai no viņām bija radušies ēšanas traucējumi.
“Vecāki vēlas, lai tiesā tiktu atzīta TikTok juridiskā atbildība,” Boutron-Marmion kundze sacīja raidorganizācijai Franceinfo. “Šī ir komercsabiedrība, kas piedāvā produktu patērētājiem, kuri ir arī nepilngadīgi. Tāpēc viņiem ir jāatbild par produkta trūkumiem.”
TikTok, tāpat kā citi lielie sociālie tīkli, ir saskāries ar rūpīgu pārbaudi un kritiku saistībā ar uzņēmuma aizsardzības praksi.
Vairāk nekā ducis ASV štatu nesen iesūdzēja uzņēmumu tiesā, apsūdzot to, ka tas ir veicinājis garīgās veselības problēmas izraisīšanu pusaudžu vidū.
Pagājušajā gadā Eiropas Savienība sāka izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai tā nav pārkāpusi jaunos drošības tiesību aktus, attiecas uz nepilngadīgo aizsardzību.
Aprīlī Boutron-Marmion kundze intervijā ar Francijas juridisko ziņu vietni Actu-Juridique sacīja: “Tādi gadījumi kā Molly Russell (britu skolniece, kura 2017. gadā izdarīja pašnāvību pēc tam, kad Instagram un Pinterest bija redzējusi grafiskus paškaitējumu un pašnāvību attēlus), pievērš uzmanību nepieciešamībai palielināt atbildību par sociālo mediju saturu.”
“Vecāki sāk pamosties. Daudzi no viņiem nebija informēti par šausmām, kas cirkulē platformās. Lai gan esmu novērojusi pārmaiņas mentalitātē, problēma joprojām pastāv. Atkarība saglabājas, tostarp arī pieaugušo vidū.”