Straujā pandēmijas izplatība un 17. decembrī valdības pieņemtie ierobežojumi, kas būs spēkā līdz 11. janvārim un būtiski ierobežo klātienes tirdzniecību, ietekmējuši internetveikalu un tiešsaistes pirkumu popularitāti. Aizvien vairāk cilvēku novērtē ātru un ērtu preču un pakalpojumu iegādi, kura neparedz iziešanu no mājas un fizisku atrašanos tirdzniecības iestādēs. Lai gan šādā veidā mēs saudzējam gan savu, gan apkārtējo veselību, izvairoties no drūzmām un kontakta, virtuālā vide rada draudus mūsu datu aizsardzībai un finansēm. Vai tavi iepirkšanās paradumi ir droši? “Par drošību!” komanda sagatavojusi ieteikumus drošiem pirkumiem internetā.
Ieteikumi drošiem pirkumiem internetā:
- Veic priekšizpēti – tā kā krāpnieki bieži vien izveido viltotas elektroniskās komercijas vietnes, pirms iepirkšanās izlasi recenzijas, lai iegūtu vairāk informācijas par tirgotāju un izplatītāju. Pārliecinies, ka vietnē ir norādīta arī fiziskā atrašanās vieta un veids, kā sazināties ar klientu apkalpošanas centru. Pievērs īpašu uzmanību juridiskajai informācijai – uzņēmums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese. Pārbaudi informāciju https://info.ur.gov.lv [1].
- Rūpīgi izvēlies maksāšanas veidu – drošības apsvērumu nolūkos vēlams izvairīties no debetkartes izmantošanas, kura ir piesaistīta attiecīgajam bankas kontam, tās vietā izvēloties kredītkarti, jo tā nosaka zemāku atbildības līmeni kartes datu nozagšanas gadījumā. Kā alternatīvu var izvēlēties arī trešās puses maksājumu pakalpojumus, piemēram, Paypal.
- Pievērs uzmanību informācijai, kuru norādi pirkuma noformēšanas laikā – ja tirgotājs vai pakalpojuma sniedzējs pieprasa pārāk daudz personisku detaļu, atcel darījumu! Norēķināšanās brīdī nesaglabā maksājuma informāciju un aizpildi tikai obligātos laukus. Maksājuma apstiprināšanai nepieciešams bankas kartes numurs, drošības kods (nejaukt ar Pin-kodu), kartes turētāja vārds, uzvārds un derīguma termiņš. Piegādei būs nepieciešams vārds, uzvārds, piegādes adrese un kontaktinformācija – telefona numurs vai e-pasts. Pin-kods, dzimums, dzimšanas datums un personas kods vai cita sensitīva informācija, visticamāk, nav nepieciešama.
- Veic regulārus programmatūras atjauninājumus un uzstādi antivīrusu, lai cīnītos pret jauniem uzbrukumiem un to veidiem, kuri pastāvīgi attīstās! Datora vai viedierīces programmatūras atjaunošana ir viena no vienkāršākajām darbībām datu un sensitīvas informācijas aizsardzības nolūkos, taču vairums cilvēku šo būtisko soli uztver kā nevajadzīgu un laikietilpīgu [2]. Tāpat neaizmirsti par antivīrusu programmatūru, populārākajām no tām ir iekļautas arī interneta maksājumu aizsardzības sistēmas.
- Lai gan lietotnes kļuvušas par teju neatņemamu dzīves sastāvdaļu, to izmantošana paredz arī noteiktus riskus, tostarp informācijas noplūdi. Lejupielādē iepirkšanās lietotnes tikai no uzticamiem avotiem, piemēram, App Store vai Google Play! Tāpat pievērs uzmanību atļaujām un piekļuvei, kuras pieprasa attiecīgās programmas, kā arī izvērtē to nepieciešamību.
- Pārliecinies, ka tavas viedierīces, no kurām izdari tiešsaistes pirkumus, aizsargā parole un drošības programmatūra. Pēc iepirkšanās internetā neļauj ierīcei atcerēties lietotājvārdus, paroles vai kredītkartes informāciju.
Ja vēlies gūt vislabāko tiešsaistes iepirkšanās pieredzi un nekļūt par krāpniecības upuri, ievēro piesardzības pasākumus un apdomā, kuras darbības internetā var radīt potenciālu kaitējumu. Lai gan attālinātajai tirdzniecībai ir savas priekšrocības, nepārvērt ērtību par neērtību un parūpējies par drošiem pirkumiem internetā.
[1] https://staysafeonline.org/stay-safe-online/online-safety-basics/online-shopping/
[2] https://www.safewise.com/blog/10-cybersecurity-tips-for-online-shopping/