Nesenā ziņa, ka „WhatsApp” februāra sākumā gatavojas ieviest būtiskas pārmaiņas savos noteikumos, nododot lietotāju informāciju “Facebook”, izraisīja skaļu rezonansi visā pasaulē. Tā izsauca pat reakciju no SpaceX un Tesla vadītāja Īlona Muska, kurš Twitterī mudināja cilvēkus izmantot daudz drošāko un atvērtā kodā balstīto “Signal”.
Nozīmīgākās izmaiņas skar „WhatsApp” lietotāju datu nonākšanu tās īpašnieka kompānijas „Facebook” rokās ar mērķi izmantot to peļņas gūšanai. Noteikumi ir gan par lietotāju kontaktiem, gan par lietotnes izmantošanas biežumu, gan par dalību dažādās grupās un daudz ko citu. Facebook Messenger nekad nav saistījies ar drošību un privātumu un kopš “WhatsApp” ir nonācis Facebook rokās, arī tas piedzīvoja pareģojumus par tā gaidāmajām privātuma problēmām. Nesenais “WhatsApp” noteikumu izmaiņu paziņojums šķiet ir pielicis punktu un lietotāji sāk meklēt alternatīvas.
WhatsApp alternatīvas – Telegram un Signal
Lai labāk saprastu citu saziņas līdzekļu piedāvātās iespējas, “Par drošību!” komanda konsultējās ar Latviešu kiberdrošības speciālistu, Digital Security Alliance drošības analītiķi un ētisko hakeri, Nilu Putniņu.
WhatsApp ir viegli lietojams un populārs, bet tā drošība nav patiesi uzticama, jo īpaši ņemot vērā tā vēsturi. Tomēr par parasto SMS/MMS, drošāk sūtīt ziņojumus būs izmantojot WhatsApp. Vairums WhatsApp lietotāju to izmanto personiskai saziņai ar ģimeni un draugiem. Tomēr es neieteiktu to izmantot sarunām, kuras jūsu uzņēmums uzskatītu par slepenām vai konfidenciālām.
Telegram ir spējīgs uz dažām patiesi foršām lietām. Tas ir elastīgs un viegli lietojams. Augstākais drošības līmenis nav pieejams pēc noklusējuma (atšķirībā no Signal), un ir nepieciešams papildus darbs, lai palielinātu drošību, kas nav katram pa spēkam un noteikti ne draudzīgi lietotājam. Kaut gan, tas noteikti ir drošāks par WhatsApp — galu galā tas ir ISIS kaujinieku un Honkongas protestētāju iecienīts rīks.
Signal noteikti būs mīļākā saziņas platforma cilvēkiem, kam ir svarīgs privātums un drošība. Kaut gan tas ir nedaudz grūtāk lietojams, kā WhatsApp, tas pavisam nesen ir ieviesis lietojamības uzlabojumus un padarījis sevi lietotājiem draudzīgāku. Ja tu esi gatavs ziedot nedaudz ērtuma, lai iegūtu drošību, tad Signal ir pavisam noteikti pareizākais lēmums tiem, kam nepieciešama augsta riska – droša komunikācija.
Digital Security Alliance drošības analītiķis un ētiskais hakeris, Nils Putniņš.
Whatsapp vs Telegram vs Signal salīdzinājums
Ņemot vērā augstāk minēto, iesakām gan organizācijām gan katram personīgi izmantot Signal un izvairīties no noklausīšanās, izsekošanas un Jūsu datu izmantošanas mārketinga vajadzībām.