Tiesībsargājošās iestādes Pinellas apgabalā (ASV) izmeklē incidentu, kurā piektdien, 5. februārī, hakeri attālināti piekļuva datorsistēmai, kuru uzrauga kāds ūdens attīrīšanas centra operators. Datorsistēmai bija uzstādīta attālinātās piekļuves programmatūra, kur autorizēti lietotāji var novērst sistēmas problēmas no citām atrašanās vietām. “Attālinātā piekļuve pulksten 8 no rīta piektdienas rītā bija īsa, un operators par to daudz nedomāja, jo viņa priekšniecība un citi attālināti piekļūst viņa datora ekrānam, lai dažādos laikos novērotu sistēmu,” sacīja izmeklēšanas pārstāvis.
Kā notika incidents?
Attālinātās piekļuves laikā agri no rīta nekas nenotika, teic izmeklēšana. Tomēr pulksten 13:30 kāds atkal attālināti piekļuva sistēmai, un tas parādījās operatora ekrānā, pārvietojās pele, tika atvērtas dažādas programmas, kas kontrolē sistēmā apstrādājamo ūdeni. “[hakeris] attālināti piekļuva sistēmai, aptuveni trīs līdz piecas minūtes atverot datorā dažādas programmas. Viena no hakeru atvērtajām programmām bija tā, kas kontrolē nātrija hidroksīda daudzumu ūdenī. Hakeris nomainījis nātrija hidroksīdu no aptuveni 100 daļām uz 11,100 daļām uz miljonu”, skaidroja izmeklēšana.
«Tas acīmredzami ir būtisks un potenciāli bīstams ķīmiskais pieaugums. Nātrija hidroksīds, kas pazīstams arī kā sārms, ir galvenā sastāvdaļa šķidros drenāžas tīrītājos. To izmanto arī ūdens skābuma kontrolei un metālu atdalīšanai no dzeramā ūdens, ūdens attīrīšanas iekārtās. Pēc tam, kad iebrucējs palielināja ķīmisko daudzumu ūdenī, iebrucējs izgāja no sistēmas un rūpnīcas operators nekavējoties samazināja līmeni atpakaļ līdz atbilstošajam – 100 daļiņas uz miljonu”.
Sabiedrība netika apdraudēta, jo operators spēja novērst bojājumus
Tā kā operators šo palielinājumu pamanīja un uzreiz to samazināja, tas nekādā gadījumā neizraisīja būtisku nelabvēlīgu ietekmi uz apstrādājamo ūdeni. Svarīgi, ka sabiedrība netika apdraudēta. Pat ja iekārtas operators nebūtu ātri atgriezis atpakaļ palielināto nātrija hidroksīda daudzumu, šim ūdenim būtu nepieciešamas no 24 līdz 36 stundām, lai tas nokļūtu ūdens apgādes sistēmā, bet sistēmai ir uzstādītas papildus aizsargsistēmas un notiktu ūdens pārbaude, pirms tas tiktu palaists tālāk sistēmā.” sacīja izmeklēšanas pārstāvis.
Līdzīgs uzbrukums notika pagājušajā gadā Izraēlā, kur varas iestādes uzskata, ka ļaundari no Irānas mēģināja izjaukt ūdens piegādes vismaz divās vietās Izraēlā. Incidents tika ātri atklāts un novērsts, pirms tas varēja radīt bojājumus.