Apkārtējās vides sakārtošana palīdz veidot ne vien patīkamus dzīves apstākļus, bet arī līdzdarbojas noziedzības apkarošanas procesā. Lai tālāk, lai uzzinātu, kā vides dizains var radīt drošības sajūtu un atvieglot likumsargu darbu!
Kas ir CPTED?
Noziegumu novēršana ar vides dizaina palīdzību (CPTED – no angļu val.) ir metode, kas tiek izmantota, lai mazinātu noziedzību un bailes no noziedzīgiem nodarījumiem. Šī starpdisciplinārā pieeja paredz ēku, ainavu un dzīvojamās platības stratēģisku plānošanu (piemēram, drošības kodu ieviešana kāpņutelpās, āra apgaismojuma defektu novēršana, pieejas ceļu plānošana un ierobežošana), tādējādi mazinot likumpārkāpēju rīcībspēju, veicinot apkārtnes pārredzamību un mudinot sabiedrību iesaistīties vienotu drošības standartu ievērošanā.
Attiecīgā metode balstās uz vairākiem nozīmīgiem principiem, aptverot gan sociālās, gan fiziskās vides drošības parametrus.
Teritoriālā kontrole
Projektējot daļēji publiskas platības dzīvojamos rajonos vai izmantojot citus arhitektūras paņēmienus, ir iespējams palīdzēt iedzīvotājiem uzņemties neformālu atbildību par publisko telpu, tādējādi apgrūtinot pārkāpēju nesodāmību. Arī uzņēmumu, piemēram, pārtikas veikalu, stratēģiska izvietošana palīdz uzturēt un nodrošināt potenciāli nedrošu teritoriju kontroli [1].
Dabiska uzraudzība
Likumpārkāpējiem nepatīk būt redzamiem un atpazīstamiem, tāpēc tie izvēlēsies situācijas, kurās var paslēpties un viegli aizbēgt. Izmantojot funkcionālu āra pagaismojumu, veiksmīgu ainavu arhitektūru, skaidras redzamības līnijas un citus dizaina elementus, tiek panākta apkārtnes pārskatāmība un mazināta iedzīvotāju baiļu sajūtu par apkārt notiekošo. Arī nodrošinot ēku ieeju apgaismojumu, rūpējoties par dzīvžogu, koku un krūmu sakopšanu un novērojot publiskas platības ar videonovērošanas kamerām, iespējams mazināt noziedzības izpausmes [2].
Piekļuves kontrole
Noziedzniekiem patīk just kontroli un vadību. Lai šo sajūtu apslāpētu, tiek izmantota gudra arhitektūras plānošana, tādā veidā ierobežojot piekļuvi nozieguma mērķim, kā arī sekojot līdzi likumpārkāpēja pārvietošanās taktikai. Pareizi izvietotas ieejas un izejas, nožogojumi, apgaismojums, ceļa barjeras spēj vadīt gan kājāmgājēju, gan transporta satiksmi, uzturot augstu vispārējās drošības līmeni [3].
Teritorijas uzturēšana
Sakopta apkārtne rada priekšstatu, ka cilvēki rūpējas un ievēro to, kas notiek dzīvojamā rajonā. Tas savukārt attur likumpārkāpējus no vandalisma, huligānisma un citiem līdzīgiem noziegumiem. Ir būtiski aizdomāties par apkārtējās vides sakopšanu un tēla veidošanu, jo nekoptas un novārtā atstātas publiskās telpas ātri vien kļūst par pievilcīgu objektu noziedzības vairošanai un izplatībai.
[1] https://www.cpted.net/Primer-in-CPTED
[2] https://www.thebalancesmb.com/crime-prevention-through-environmental-design-394571
[3] https://www.menlopark.org/947/Crime-Prevention-Through-Environmental-D