Kā liecina publiskajā telpā pieejamā informācija, Eiropas Parlaments ir nobalsojis par atteikšanos no pasaulē lielākā videonovērošanas sistēmu un risinājumu ražotāja Hikvision termālajām kamerām cilvēktiesību pārkāpuma dēļ, pieņemot grozījumu, par kuru nobalsoja 89,4% Eiropas Parlamenta deputātu.
Cēlonis
Eiropas Parlaments (EP) 2020. gadā uzstādīja Hikvision termālās kameras, zinot par uzņēmuma iesaisti potenciālu cilvēktiesību pārkāpumu īstenošanā Sjiņdzjanā, Ķīnā. Šāds lēmums izraisīja ievērojamu EP deputātu sašutumu, aicinot noņemt kameras.
Konteksts
Cīņā ar Covid-19 Eiropas Parlamenta un Eiropas Komisijas ierēdņi iegādājās uzņēmuma Hikvision izgatavotās siltuma attēlveidošanas kameras, kuras spēj noteikt augstu temperatūru vai drudzi, kas ir izplatīts COVID-19 simptoms.
Attiecīgās kameras tika izvietotas pie ieejām visā Eiropas Parlamentā, lai kontrolētu personu veselības stāvokli un vīrusa izplatību. Līdzīgas Hikvision iekārtas tika uzstādītas arī Eiropas Komisijas galvenajos birojos.
Tiek uzskatīts, ka uzņēmums ir saistīts ar uiguru un citu musulmaņu minoritāšu apspiešanu Ķīnā, Siņdzjanas provincē. Kā liecina Vācijas Ārlietu ministrijas ziņojums, aptuveni 1 miljons uiguru Ķīnā tiek aizturēti bez tiesas sprieduma. Ziņojumā minēts, ka ieslodzījumā atrodas arī etniskie kazahi, Kirgizstānas iedzīvotāji un citu musulmaņu minoritāšu grupu pārstāvji.
Šī gada jūlijā ASV valsts sekretārs Maiks Pompejs (Mike Pompeo) nosauca aizturēšanas centru par “koncentrācijas nometnēm”, kas ir Pekinas apstrīdēts termins [1].
Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumam ir sava Eiropas bāze Nīderlandē, un uz to nav attiecinātas nekādas ES sankcijas vai melnā saraksta pasākumi.
Deputātu grozījumi
Balsojumā tika pieņemts Nīderlandes deputātes Laras Volteras (Lara Wolters) grozījums (30. grozījums), kurā viņa aicināja ES ģenerālsekretāru izbeigt līgumu ar Hikvision un izņemt no Parlamenta telpām visas Hikvision termokameras, kā arī turpmāk rūpīgāk un uzmanīgāk izvēlēties iekārtas pakalpojumu sniedzējus.
Grozījuma iemesli
- Deputāte uzsvēra nesenos plašsaziņas līdzekļu ziņojumus par to, ka termiskās kameras, kas tiek izmantotas Parlamenta telpās, lai mērītu visu personu temperatūru, kuras ierodas Parlamentā, ražo Hikvision – uzņēmums, kas produkciju ieved no Ķīnas un ražo kameras Siņdzjanas provincei Ķīnā
- Tāpat viņa atgādināja pret Hikvision vērsto apsūdzību par novērošanas aprīkojuma nodrošināšanu internēšanas nometnēm šajā Ķīnas provincē
- Deputāte norādīja uz riska iespējamību, proti, ka Hikvision ar savu darbību Sjiņdzjanā veicina nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus
- Viņa atzīmēja, ka EP 2019. gadā piešķīra Saharova balvu par domas brīvību Ilham Tohti par viņa centieniem aizsargāt uiguru iedzīvotāju tiesības Ķīnā, tādēļ uzskata, ka šī pakalpojumu sniedzēja termisko kameru izmantošana EP telpās ir nepieņemama.
Balsojuma rezultāti
Grozījumu pieņēma pārliecinošs klātesošo deputātu vairākums, proti, 627 balsoja par tā pieņemšanu, bet 37 balsoja pret un 37 atturējās.
Nākamais solis – ģenerālsekretāra rezolūcija
Ģenerālsekretāram jāīsteno aicinājums izņemt kameras un jānodrošina pienācīga pārbaude turpmākajās Parlamenta iepirkuma procedūrās. Tāpat ģenerālsekretāram ir jāziņo budžeta kontroles komitejai par to, kā tas ir īstenojis rezolūcijas ieteikumus, tostarp aicinājumu attiecībā uz Hikvision.
Eiropas Parlamenta pārstāve apstiprināja, ka šobrīd Hikvision kameras jau ir izņemtas.
Kritika pret uzņēmumu Hikvision
Mikroblogošanas un sociālo tīklu pakalpojuma vietnē Twitter EP deputāte norādīja, ka Hikvision produktiem nav vietas Parlamentā un apgalvoja, ka Hikvision diezgan agresīvi iebilst pret viņas grozījumu, kurā teikts: “Mēs nedrīkstam piekāpties iebiedēšanai.”
Eiropas izaicinājumi
Kaut arī Hikvision ir saņēmis kritiku no dažādām pasaules valstīm, pēdējo gadu laikā Hikvision pārdošanas apjomi Eiropā ir mazāk ietekmēti nekā Ziemeļamerikā.
Pieaugoša kritika un šāda Eiropas Parlamenta rīcība uzņēmumam rada lielākas problēmas Eiropas mērogā.
[1] https://www.dw.com/en/exclusive-eu-taps-chinese-technology-linked-to-muslim-internment-camps-in-xinjiang/a-55362125