Iestājoties vasaras sezonai, cilvēki aizvien vairāk laika pavada, atpūšoties dabā, taču nereti tiek aizmirsts par ugunsdrošības prasībām, tādējādi apdraudot gan sevi un līdzcilvēkus, gan tuvumā esošos kokus, augsni un īpašumus. Tādēļ “Par drošību!” dalās ar noderīgiem padomiem, lai izvairītos no ugunsbīstamības riska.
Mežā
Šī gada 26. aprīlī Latvijā ir sācies meža ugunsnedrošais periods. Tā laikā, uzturoties mežā, visiem iedzīvotājiem ir jāievēro ugunsdrošības prasības. Jāatceras, ka galvenais meža ugunsgrēku iemesls aizvien ir cilvēka faktors, proti, apzināta vai neapzināta rīcība, kā arī bezatbildība vai neuzmanīga rīcība ar uguni. Visbiežākais meža aizdegšanās iemesls ir līdz galam nenodzēsti ugunskuri, nepienācīgi sagatavota ugunskura vieta (drošības josla) un ugunskura atstāšana bez uzraudzības.
Lai mazinātu ugunsbīstamības risku, ar uguni mežā jārīkojas atbildīgi un piesardzīgi. Jāņem vērā, ka mežā drīkst kurināt ugunskuru tikai tam paredzētās un īpaši iekārtotās vietās. Nekādā gadījumā nedrīkst kurināt uguni uz kūdras augsnēm, kā arī uz zemsedzes. Tas atļauts tikai uz minerālaugsnes laukuma, kas ir attīrīta no augu kārtas.
Dodoties mājup, ugunskura vieta jānodzēš ar ūdeni, smiltīm vai smalku granti. Atstāt ugunskura vietu drīkst tikai tad, kad tā vairs nekūp.
Pirms atstāj mežu, atceries – atpūtas laikā radušies atkritumi jāņem līdzi vai jāatstāj atpūtas vietā tam paredzētajās atkritumu urnās, jo arī nevērīgi izmesti atkritumi var kļūt par cēloni ugunsnelaimei.
Rīcība meža aizdegšanās gadījumā
Ja mežs aizdegas ugunskura kurināšanas rezultātā, uzreiz jāmēģina to nodzēst, sitot liesmas ar zariem vai segu. Sitieni jāveic slīpi izdegušā laukuma virzienā.
Ja uguni nodzēst nav iespējams, nekavējoties jābrīdina citi un steidzīgi jāatstāj ugunsgrēka vieta. Perpendikulāri uguns izplatīšanās virzienam jādodas uz ceļu, meža stigu, lauku vai ūdenskrātuves krastu. Ja aiziet no uguns nav iespējams un tuvumā atrodas ūdens, tad jāiegremdējas tajā vai jāapsedzas ar samitrinātām drēbēm.
Ja atrodies meža laukumiņā, noliecies pēc iespējas tuvāk zemei, kur gaiss ir mazāk sadūmots!
Nokļūstot drošā vietā, jāpaziņo par meža ugunsgrēku, zvanot pa tālruni 112.
Kurinot grilu
Jau pierasts, ka grilēšana ir neatņemama vasaras sezonas sastāvdaļa. Taču, ja plāno kurināt grilu, atceries, ka grils jānovieto drošā attālumā no ēkām, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles nevar izraisīt ugunsgrēku. Tāpat jāpārliecinās, ka grils novietots uz stabilas virsmas, lai, garām ejot, tas netiktu apgāzts.
Grila iededzināšanu noteikti nevajadzētu uzticēt bērniem, jo pat pieaugušo klātbūtnē tas var būt bīstami. Jāizmanto tie degšķidrumi, kas ir paredzēti tieši grila iekurināšanai. Ar degšķidrumu jāaplej kurināmais, jāpagaida, kamēr tas sasūksies un tad uzmanīgi jāaizdedzina. Nedrīkst pieliet degšķidrumu jau degošam grilam un nedrīkst aizdedzināt ugunskurus un grilus ar viegli uzliesmojošiem šķidrumiem, piemēram, benzīnu un acetonu, jo tie var izraisīt uzliesmojumu un cilvēks var gūt smagus apdegumus.
Meklējot grilam piemērotu vietu, jāņem vērā valdošo vēju virziens, izvēloties vietu, kas ir aizvējā.