Viens no veidiem, kā uzņēmumos nodrošināt darba aizsardzības sistēmas vai atsevišķu procesu pārvaldību, ir pieaicināt darba aizsardzības konsultantu. Bet, lai sadarbība izveidotos pozitīva un sasniegtu gaidāmos rezultātus, pirms tam uzņēmumam nepieciešams veikt mājas darbu – izvērtēt dažus kritērijus, pēc kuriem atlasīt potenciālos sadarbības partnerus un veikt izvēli.
Normatīvo regulējumu prasības
Latvijā ir noteikta kārtība, kas nosaka prasības darba aizsardzības ārpakalpojuma piesaistīšanai, t.sk., kādos gadījumos uzņēmumam jāpiesaista kompetenta institūcija un kad ir pieļaujami izņēmumi.
Uz šodienu Latvijā ir reģistrētas vairāk kā 80 kompetentās institūcijas un 340 kompetentie speciālisti, par kuriem informācija ir pieejama Labklājības ministrijas mājas lapā.
Kompetence un atbilstība
Pirms slēgt darba aizsardzības pakalpojumu līgumu, uzņēmumam būtu jāpārliecinās ne tikai par pakalpojuma sniedzēja atbilstību normatīvo regulējumu prasībām, bet arī jāvērtē, vai pakalpojuma sniedzējs ir kompetents un piemērots, lai sasniegtu uzņēmumā izvirzītos sadarbības mērķus.
Nereti uzņēmumi daudz tērē par darba aizsardzības pakalpojumiem, kas ne tikai nesasniedz gaidāmos rezultātus, bet arī neizpilda normatīvo regulējumu prasības.
Šobrīd uzņēmumiem tiek piedāvāti vairāk kā 10 savā starpā līdzīgi darba aizsardzības pakalpojumi, tāpēc vēl jo vairāk, ir svarīgi pārliecināties par pakalpojuma sniedzēja atbilstību:
§ Gūstiet apliecinājumus par pakalpojuma sniedzēja līdz šim paveiktajiem darbiem
§ Pārliecinieties, vai pakalpojuma sniedzējs ir apdrošinājis savu profesionālo darbību
§ Pārliecinieties par pakalpojuma sniedzēja praktisko pieredzi
§ Precizējiet, kuri speciālisti strādās tieši ar jūsu uzņēmumu
§ Novērtējiet pakalpojuma sniedzēja stiprās puses
§ Jautājiet pēc kompetences apliecinājumiem u.c.
Vajadzība pēc pakalpojuma
Skaidri nodefinējiet, kāda palīdzība jums tieši ir nepieciešama. Iespējams, uzņēmumam vajadzīga darba vides aizsardzības sistēmas izveidošana un ieviešana. Varbūt, sakarā ar uzņēmuma izaugsmi vai strukturālajām pārmaiņām, uzņēmumā nepieciešama esošās darba vides aizsardzības sistēmas pārorganizēšana.
§ Darba vides aizsardzības sistēmas pārvaldība
§ Atsevišķu darba vides aizsardzības procesu nodrošināšana, t.sk., riska novērtēšana
§ Darba vides aizsardzības izpildījuma uzraudzība un monitorings
Jebkurā gadījumā, uzņēmumam būtu ieteicams periodiski vērtēt esošās sistēmas un procesu efektivitāti un izpildījumu, un viens no veidiem kā to īstenot – piesaistīt neatkarīgu jomas ekspertu.
Vienošanās par pakalpojuma sniegšanu
Kā ar jebkuru sadarbību, lai to uzsāktu, ļoti svarīgi ir vienoties par spēles noteikumiem. Tāpēc slēdzot vienošanos par darba aizsardzības pakalpojumiem, būtu lietderīgi atbildēt uz šādiem jautājumiem: Kas tiks darīt? Kā tiks darīts? Kur tiks darīts? Kad tiks darīts?
§ Koncentrējaties uz jums aktuālām un specifiskām problēmām – vispārīgs novērtējums bieži vien nespēj identificēt un tālāk kontrolēt galvenos riskus. Tāpēc pakalpojuma sniedzēja iepriekšējā pieredze un esošā kompetence ir ļoti svarīga.
§ Galveno uzsvaru liekat uz praktiskām aktivitātēm, t.sk., vērtējot un kontrolējot darba vides riskus – cenšaties izvairīties no triviālu risku akcentēšanas. Jums, visdrīzāk, ir svarīgi saņemt praktiski realizējamus kontroles pasākumus.
§ Pēc iespējas, izvairieties no dokumentu ražošanas – šo vēstījumu arī nododiet savam pakalpojuma sniedzējam.
Iespējams, jums ir aktuāls kāds konkrēts īstermiņa pakalpojums, piemēram, pārvaldības sistēmas audita veikšana vai kādā atsevišķa projekta īstenošana – ne vienmēr ir nepieciešama ilgtermiņa līguma slēgšana.
Un protams, svarīgi atrunāt, ko uzņēmums saņems pēc konkrētās sadarbības ar pakalpojuma sniedzēju – vai tā būs saturiski sagatavota audita atskaite, apmācīts noteikts skaits darbinieku vai izstrādāti kontroles pasākumi risku pārvaldībai.
Lai Jums veiksmīga sadarbība!