Vasarā, kad vairāk laika tiek pavadīts ārpus mājām un brīvā dabā, pastāv lielāks apmaldīšanās un pazušanas risks. Ieskaties “Par drošību!” apkopotajos padomos, lai bez raizēm atrastu ceļu mājup!
Pievērs uzmanību apkārtnei!
Atrodoties mežā vai ejot pārgājienā, jāpievērš uzmanība saulei, apkārt esošajiem dabas objektiem un jebkuram citam unikālam orientierim, piemēram, neparastiem kokiem, ceļiem vai cilvēka radītiem veidojumiem, lai vieglāk noteiktu atrašanās vietu. Ja pārvietošanās notiek grupā, regulāri jāpārliecinās par blakus esošajiem cilvēkiem, lai nepazaudētu cits citu [1].
Plāno!
Ejot dabā, atceries plānot laiku un gājiena maršrutu, lai līdz saulrietam Tu būtu atgriezies atpakaļ un pēkšņa tumsas iestāšanās nesagādātu nepatīkamu pārsteigumu.
Atceries par mobilo tālruni!
Lai pārgājiens dabā nepārsteigtu nesagatavotu, ņem līdzi uzlādētu tālruni un rezerves akumulatora lādētāju (no angļu val. – power bank) un, ja iespējams, nedodies mežā viens vai informē līdzcilvēkus par savu plānoto maršrutu un atrašanās vietu!
Lejupielādē noderīgas lietotnes!
Ir vērtīgi izmantot tehnoloģiskās attīstības priekšrocības un pirms dabas izzināšanas savā tālrunī lejupielādēt noderīgas lietotnes, kas palīdzēs neapjukt un sveikā atgriezties sākumpunktā.
Find My Friends
Apple zīmola lietotni Find My Friends jeb “Atrast manus draugus” var izmantot, lai koplietotu atrašanās vietu ar izvēlētām kontaktpersonām. Ja dodies pārgājienā kopā ar ģimeni vai draugu grupu, lietotne var palīdzēt noskaidrot, kur atrodas visi pārgājiena dalībnieki, izmantojot Apple Maps palīdzību.
Šī lietotne ir piemērots risinājums ikdienai, un to var izmantot arī, lai palīdzētu cilvēkiem satikties noteiktā vietā, bet ilgstoša lietotnes izmantošana var izraisīt ātru akumulatora izlādēšanos, tāpēc jāatceras paņemt līdzi akumulatora lādētāju.
Šeit pieejama Find My Friends lietotne Android lietotājiem.
Google Maps
Lietotne bez maksas pieejama gan iPhone, gan Android lietotājiem.
Google Maps sniedz iespēju kopīgot savu atrašanās vietu ar atsevišķiem kontaktiem. Šos datus var koplietot uz laiku vai atstāt ieslēgtus, līdz tos atkal izslēdz, bet tas var kaitēt akumulatora darbības ilgumam, ja tos lieto ilgstoši. Google Maps ir uzticama, precīza, viegli saprotama lietotne, kas ietver norādījumus tiem, kuri izvēlas pārvietoties ar kājām vai izmantot transportu.
LVM GEO – kartes darbam un atpūtai
LVM GEO ir AS “Latvijas valsts meži” (LVM) izstrādāta lietotne, kurā vienkopus ir pieejams visplašākais karšu un datu slāņu klāsts.
Tiešsaistes režīmā lietotnē pieejama LVM meža karte, ortofoto karte, ortofoto karte infrasarkanajā spektrā, JS Baltija karte, OpenStreetMap karte, zemes virsmas modelis, virsmas modelis, zemes slīpuma modelis, veģetācijas vainagu modelis, veģetācijas biezības modelis, ESRI satelītkarte, LĢIA Topo karte 1:50 000 kā arī meža īpašnieku dati, VZD kadastrs, ZMNĪ meliorācijas kadastrs, LAD lauku reģistrs, DAP vides aizsardzības teritorijas un augstumlīknes.
Lietotne ļauj skaidri saprast, kur atrodas privātīpašums un kura ir LVM teritorija.
Locus Map
Daudzfunkcionāla navigācijas lietotne ar bezsaistē pieejamām kartēm. Locus Map ir paredzēta pārgājieniem, riteņbraukšanai, skriešanai, slēpņošanai (no angļu val. – geocaching), distanču slēpošanai un citām āra aktivitātēm.
Lietotnes maksas versija sniegs papildus priekšrocības.
GPS rokas iekārtas un “gudrie” pulksteņi
Mūsdienās pieejams bagātīgs navigācijas ierīču klāsts, tāpēc atliek vien izvēlēties sev vēlamāko un gaumei atbilstošāko. Visbiežāk, ejot dabā, tiek izmantotas GPS rokas iekārtas, kas aprīkotas ar skārienjutīgo ekrānu vai podziņām, spēj nolasīt atrašanās vietu un precīzi norādīt to kartē.
Jāatzīmē, ka GPS iekārtas nebūt nav lēts prieks, taču tām ir labāka satelītuztveršana, nekā viedtālrunim, tādēļ šīs ierīces ir daudz precīzākas un uzticamākas.
Arī “gudrie” viedpulksteņi būs noderīgs palīgs, orientējoties dabā. Ja dodies pārgājienā, pulkstenī var ievadīt konkrētu maršrutu un sekot līdzi, kurp dodies un cik kilometru esi mērojis. Jaunākajos modeļos ir iebūvēta arī karte. Ja viedpulkstenī ir pieejams arī GPS režīms, to var savienot ar telefonu – tādējādi līdzcilvēki var sekot līdzi Tavai kustībai un konkrētai atrašanās vietai.
Kā rīkoties, ja esi apmaldījies?
- Ja saproti, ka esi apmaldījies, nekrīti panikā!
- Zvani glābējiem pa tālruni 112 un nosauc tiem pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegāji mežā, cik ilgi tur uzturējies, kādus dabas vai cilvēka veidotus objektus esi šķērsojis vai tiem pagājis garām. Atceries, ka jebkurš sīkums var palīdzēt glābējiem Tevi atrast!
- Centies saklausīt, vai tuvumā neatrodas lielceļš vai šoseja!
- Ja maldoties pamani kādas mājas, nekautrējies pajautāt pareizo virzienu!
- Meklēšanā ugunsdzēsēji glābēji izmantos automašīnas skaņas un gaismas signālus. Centies tos saklausīt un saredzēt!
[1] https://www.themanual.com/outdoors/how-to-not-get-lost-hiking-gear/