Darba aizsardzības jēdziens plašāk tiek skaidrots kā preventīvu, tehnisku un organizatorisku pasākumu kopums ar mērķi izveidot un uzturēt drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi, kā arī novērst arodslimības un nelaimes gadījumus darbā[1] .
Balstoties uz darba aizsardzības vispārīgajiem principiem[2], visiem uzņēmumiem, iestādēm un nodibinājumiem ir jābūt izstrādātai darba aizsardzības sistēmai, kuras pamatā ir darba vides risku novērtēšana, darba aizsardzības organizatoriskās struktūras izveidošana, kā arī konsultēšanās ar nodarbinātajiem, lai viņus iesaistītu darba aizsardzības uzlabošanā.
Darba un sociālās aizsardzības, kā arī nodarbinātības politiku valstī organizē un koordinē Labklājības ministrija. Tās pienākumos ietilpst gan karjeras attīstības atbalsta sistēmas pilnveidošana, gan politikas izstrāde tādās jomās kā bezdarba samazināšana un minimālās darba algas noteikšana. Savukārt Valsts darba inspekcijas, kas atrodas Labklājības ministrijas uzraudzībā, galvenais darbības virziens ir uzraudzības un kontroles īstenošana darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jomā. Tā sniedz profesionālas konsultācijas, nodrošina nepieciešamās informācijas pieejamību un īsteno efektīvu uzraudzību, veicinot drošas un tiesiskas darba vides uzturēšanu.
Saskaņā ar Valsts darba inspekcijas rīcībā esošajiem statistikas datiem[3] laika posmā no 2020. gada 1.janvāra līdz 18. maijam nelaimes gadījumos darbā dzīvību zaudējuši 6 nodarbinātie, kas ir mazāk, salīdzinot ar šo pašu laikposmu 2019. gadā, kad bojā gāja 11 nodarbinātie. No janvāra līdz maijam smagus miesas bojājumus darbā ieguvuši 45 nodarbinātie, kamēr pērn – 88 nodarbinātie.
Papildus informācija un noderīgi resursi:
Reglamentējošie akti un likumi par darba aizsardzības jēdzienu:
- Darba aizsardzības likums (https://likumi.lv/ta/id/26020-darba-aizsardzibas-likums)
- Darba likums (https://likumi.lv/ta/id/26019-darba-likums)
- Kārtība, kādā izmeklē un uzskaita nelaimes gadījumus darbā, kuros cietušas valsts drošības iestāžu amatpersonas un darbinieki (https://likumi.lv/ta/id/312123-kartiba-kada-izmekle-un-uzskaita-nelaimes-gadijumus-darba-kuros-cietusas-valsts-drosibas-iestazu-amatpersonas-un-darbinieki)
- Kārtība, kādā izmeklē un uzskaita nelaimes gadījumus darbā, kas notikuši ar Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm (https://likumi.lv/ta/id/280632-kartiba-kada-izmekle-un-uzskaita-nelaimes-gadijumus-darba-kas-notikusi-ar-iekslietu-ministrijas-sistemas-iestazu-un-ieslodzijum…)
- Apmācības kārtība darba aizsardzības jautājumos (https://likumi.lv/ta/id/214922-apmacibas-kartiba-darba-aizsardzibas-jautajumos)
- Noteikumi par kārtību, kādā nodrošina apmācību pirmās palīdzības sniegšanā, un pirmās palīdzības aptieciņas medicīnisko materiālu minimumu (https://likumi.lv/ta/id/214608-noteikumi-par-kartibu-kada-nodrosina-apmacibu-pirmas-palidzibas-sniegsana-un-pirmas-palidzibas-aptiecinas-medicinisko-materialu…)
- Darba aizsardzības prasības darba vietās (https://likumi.lv/ta/id/191430-darba-aizsardzibas-prasibas-darba-vietas)
- Arodslimību izmeklēšanas un uzskaites kārtība (https://likumi.lv/ta/id/147550-arodslimibu-izmeklesanas-un-uzskaites-kartiba)
[1] https://likumi.lv/ta/id/26020-darba-aizsardzibas-likums