Krievu valodā ir labs vārds “pahazuha”. Šim vārdam tiešu tulkojumu pagrūti atrast. Piemēram, vārda “izrādīšanās” nozīme ir lielīties ar to kas ir, bet blefot – kā zināms, nozīmē – melot. Vārds “pahazuha” sevī ietver abu minēto vārdu nozīmju sakausējumu. Paskaidroju, ka padomju laikos armijā dienējošajiem, gatavojoties pārbaudēm, ir nācies krāsot zāli zaļā krāsā – lai viss no attāluma būtu pa smuko. Tā arī ir šī vārda būtība – no attāluma vai ārpuses viss izskatās skaisti, bet, pieejot tuvāk – var nepārprotami redzēt, ka viss ir pavisam citādāk. Problēmas rodas tad, ja “pahazuha” tiek īstenota valstiskā līmenī. Šādas valstis, kā likums, ilgi nepastāv. Agri vai vēlu viss nedabiskais apmirst. Spilgtākais piemērs – PSRS sabrukšana. No ārpuses izskatījās stipra un varena lielvara, bet iekšpusē – pilnīgi satrunējusi sistēma. Atlika tik kādam uzsist pa varu – un viss sabruka.
Arī Putina Krievijā “pahazuha” ir lielā cieņa un viss sākas no pašas augšas. Sākot ar Putina “mačo” bildēm, kuras tiek publicētas gandrīz katru gadu, beidzot ar pussabrukušo māju fasādēm, kas tiek uzprišinātas ik reizi līdz ar Putina atbraukšanu, bet jau pēc nepilniem pieciem, vai sešiem mēnešiem ēku fasēdes ir atgriezušā tām ierastajā stāvoklī.1 Reizēm viss tiek izdarīt pat vēl daudz vienkāršāk – aizklājot tās ar baneriem.2 Kā sacīt jāsaka, no tāluma izskatās skaisti, bet – tuvumā labāk nenākt.
Visa Putina Krievija – faktiski ir uzpūsta ilūziju valsts. Kur vienīgais īstenais ir Putins, bet viss pārējais kā Džanni Rodāri grāmatā “Dželsomīno melu zemē”.
Runājot par tuvākām un tālākām ilūzijām, jāsaka, ka Krievija, pēc tās konstitūcijas, skaitās federatīva, demokrātiska, tiesiska valsts ar republikānisku pārvaldes formu.3 Vārds “demokrātija” sevī ietver plašu saturu, bet divi pazīstamākie tās stūrakmeņi ir iedzīvotāju tiesības ievēlēt savus pārstāvjus, un, vārdu brīvība.
Jūs teiksiet, ka Krievijā tās pilsoņiem ir tiesības ievēlēt savus pārstāvjus, bet es atbildēšu – tiesības vēlēt ir, bet ko ievēlēs un kā ievēlēs, tas jau ir cits stāsts. Tātad, tā ir tikai un vienīgi ilūzija. Tālāk nemaz neturpināšu, katrs pats var apskatīties neskaitāmos interneta avotos kā centīgie vēlēšanu komisijas locekļi urnās ievieto “pareizi” aizpildītos biļetenus.4 Līdz ar to – visa Krievijā ievēlētā vara ir ar nelikumīgu leģitimitāti. Faktiski – starp Putinu un Lukašenko vēlēšanām var likt vienlīdzības zīmes – abi savu varu ieguvuši vēlēšanu rezultātu falsifikācijas rezultātā. Kā jau teicu – ilūzija.
Ja runājam par vārda brīvību – tad tur viss kārtībā – tās tuer vienkārši nav. Ja sāksi runāt to, kas nepatīk varai – ātri vien nonāksi cietumā vai kapos. Viss normatīvais regulējums tiek pakārtots vienas personas un tās grupiņas interesēm. Līdz ar to, par tiesisku valsti pēc būtības arī nav iespējams runāt. Tātad jau atkal ilūzija.
Līdz ar to Krievijas konstitūcijas pirmais pants realitātē (ne)darbojas tieši tā pat, kā savulaik PSRS konstitūcijas 7. nodaļa “PSRS pilsoņu pamattiesības un pienākumi”5. Jāatzīmē, ka konstitucionālajās tiesībās ir tāds jēdziens kā: “fiktīva konstitūcija”, kurš sevī ietver tādas konstitūcijas, kurās deklarētās tiesības nemaz netiek īstenotas. Tātad – ilūziju saraksts. Viens no piemēriem ir jau piesauktā PSRS konstitūcija. Kā PSRS laikos, tā arī pašlaik Krievijā – konstitucionālā līmenī iedzīvotājiem ir noteikta vārda brīvība, bet realitāte viņiem būtu labāk paklusēt, ja nevēlas nonākt cietumā. PSRS laikos cietumā varēja nonākt par izstāstītu anekdoti par valdību. Kas tagad mainījies? Nekas. Ja tā paskatāmies – juridiskais nosaka vienu, realitātē notiek pavisam kas cits.
Paskatīsim citu ilūziju. Viena no pēdējā laika lielākajām aktualitātēm – Covid – 19. Vēl nesenā pagātnē visi atceras, ka Putins (arī Lukašenko) sākotnēji teica, ka Covid – 19 nav, viss ir tikai Rietumu propagandas izdomājums. Kas notika pēc tam, kad Krievija sāka „vislabāk” tikt galā ar saslimstību, un tā „pirmā” paziņoja par vakcīnas izgudrošanu un vakcinēšanas sākumu? Sākums bija labs ar gaišu perspektīvu, Sputnik-V visus izglābs! Bet, čiks vien sanāca – šobrīd citās valstīs jau notiek ierobežojumu mazināšana, bet Krievijā pretēji – notiek to pastiprināšana.6 Krievijā, kur tika izgudrota vakcīna un uzsākta tāsa ražošana līdz 2021. gada jūnijam bija savakcinēti tikai 12,82% iedzīvotāju, tad, piemēram, Latvijā, kur vakcīna netika ne izgudrota, ne saražota – 32,79% iedzīvotāju.7 Piekritīsiet, kaut kā neiet kopā šī brīža Krievijas rezultāti Covid – 19 apkarošanas jomā, ar tās sākotnējiem paziņojumiem. Tātad tā ir tikai ilūzija.
Paskatīsim citu ietvaru – Krievijas paziņojumi militāro tehnoloģiju jomā. Piekritīsiet, paziņojumi šajos jautājumos no Putina ir bijuši skaļi un dažādi. Realitātē viss solītais kaut kur izplēn, jebšu, labākajā gadījumā parādās ar n-to gadu nobīdi, un, daudz mazākā skaitā. Piemēram, Krievijas piektās paaudzes iznīcinātāja izstrāde un to ieviešana dzīvē.
Ko ar visu iepriekš uzskaitīto vēlējos pateikt? Pavisam vienkārši – ja jau vairākās jomās redzams, ka Putina teiktais neatbilst īstenībai, tad varam pieņemt, ka arī pārējās jomās ir pavisam citādāk, nekā tas tiek pateikts.
Ja paņemam no vēstures, tad savulaik Hruščovs visai pasaulei paziņoja un visi domāja, ka PSRS ražo starpkontinentālās raķetes kā desas. Pamatā viss bija pareizi – desas bija deficīts, starpkontinentālās raķetes arī. Realitātē PSRS bija tikai viena darboties spējīga raķete, kuru notriektu vēl tālu no ASV krastiem. Savukārt aina bija uzburta tāda, ka lielākā daļa domāja, ka PSRS bruņojumā ir daudzas starpkontinentālās raķetes. Patiesībā nāca gaismā tikai pēc vairākiem gadiem. Teikšu jums vienu – Putina nostalģija pēc PSRS ir fenomenāla, līdz ar to arī viņš pēc būtības turpina piekopt tā laika ieražas. PSRS un šī brīža Krievijas izgājieni ir līdzīgi kā divas ūdens piles. Iedomājos, nez, ka tik Putins sev nav rezervējis jau vietiņu blakus vienam Sarkanajā laukumā guļošam vīrelim.
Tagad nopietnāk, faktiski visās jomās, Putina Krievija, parāda, divas dažādas sejas. Pirmā, ko Putins vēlas parādīt – liela, spēcīga un varena, bet otra – nu, paši saprotat kas atrodas pretējā pusē. It kā kaut kas ir, bet, tas kas tiek rādīts – tikai no attāluma izskatās labi. Nu gluži kā manis sākotnēji pieminētā nokrāsotā zālīte. Jebšu vienkāršāk – „pahazuha”.
3 http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_28399/b57f514e606ee66a6f97d072551b16a416610dfc/
4 https://www.youtube.com/watch?v=Xzl2UXV1U_A