Ministru kabinets (MK) otrdien atbalstīja Iekšlietu ministrijas (IeM) rosinājumu un no 11. augusta līdz 10. novembrim izsludināja ārkārtējo situāciju Ludzas, Krāslavas un Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī. Šāds lēmums pieņemts saistībā ar pieaugošo spriedzi uz Latvijas-Baltkrievijas robežas.
Diskutējot par rīkojuma projektu, iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) norādīja, ka Baltkrievija, izmantojot nelegālus imigrantus, vērš hibrīdkaru gan pret Latviju, gan pret Eiropas Savienību. Viņa uzsvēra, ka valdībai nepieciešams rīkoties ātri un koordinēti, lai risinātu briestošo problēmu.
Savukārt premjers Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka ar šo lēmumu faktiski uz laiku tiek slēgta Latvijas un Baltkrievijas robeža. Toties tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) norādīja, ka lēmums tiek pieņemts faktiska hibrīdkara apstākļos. Viņš uzsvēra, ka ir būtiski, lai robežsargiem ar normatīviem aktiem būtu pilnvaras. Ministrs atgādināja, ka robežsargiem jāspēj izlēmīgi rīkoties, tādēļ šie grozījumiem
NBS un VP sniegs atbalstu un robežu apsargās ar atturēšanas taktiku
Ar IeM rīkojumu noteikts pienākums Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Valsts policijai sniegt palīdzību Valsts robežsardzei Latvijas-Baltkrievijas robežas apsardzē, lai nepieļautu tās nelikumīgu šķērsošanu.
Valsts robežsardzei, NBS un VP piešķirtas tiesības izmantot paredzētās procedūras un to rīcībā esošos līdzekļus, lai atturētu personas no robežas šķērsošanas, kā arī dienestiem atļauts dot nelikumīgajiem robežas šķērsotājiem rīkojumu atgriezties valstī, no kuras robeža šķērsota. Robežsargiem arī ļauts izmantot fizisku spēku un speciālos līdzekļus.
Savukārt tiem patvēruma meklētājiem, kas izceļo pa sauszemi būs tiesības iesniegt iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu robežšķērsošanas vietās ar Baltkrieviju – “Pāternieki” un “Silene”. Valsts robežsardzei uzdots paaugstināt resursu pieejamību personu iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu pieņemšanai, lai nodrošinātu attiecīgo personu spēju iesniegt iesniegumus par patvēruma meklēšanu.
Rīkojumā arī noteikts, ka ārkārtējās situācijas laikā tas skartajā teritorijā izvietotajās Valsts robežsardzes struktūrvienībās un citās iestādēs netiks pieņemti personu iesniegumi par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.
Toties NBS uzdots nodrošināt infrastruktūru un vietu, kur izmitināt robežu nelikumīgi šķērsojušos.
Ārkārtējās situācijas nepieciešamība
Izsludinot ārkārtējo situāciju, MK ir tiesības noteikt īpašu pārvietošanās un pulcēšanās kārtību vai pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus, īpašu kārtību transportlīdzekļu kustībai vai šīs kustības ierobežojumus, īpašu saimnieciskās darbības kārtību vai šīs darbības ierobežojumus, īpašu kārtību preču, medikamentu, energoresursu, pakalpojumu un citu materiāltehnisko resursu pieejamībai, valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju tiesības pieņemt lēmumu par iedzīvotāju un viņu kustamā īpašuma evakuāciju, kā arī, ja nepieciešams, nodrošināt pieņemtā lēmuma izpildi ar piespiedu pārvietošanu.
Tāpat MK ir tiesības noteikt valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju amatpersonu tiesības iekļūt privātā īpašumā, valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju amatpersonām papildu tiesības aizturēt un nodot tiesībaizsardzības institūciju amatpersonām lēmuma pieņemšanai personas, kuras nepakļaujas amatpersonu likumīgajām prasībām vai izdara citus pārkāpumus, valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijām tiesības noteikt aizliegumu personām atrasties noteiktās vietās bez atļaujām vai personu apliecinošiem dokumentiem, valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijas, kuras sagatavo un izplata oficiālu informāciju par ārkārtējo situāciju, starptautiskajos līgumos noteikto saistību izpildes pilnīgu vai daļēju apturēšanu, ja to izpilde var negatīvi ietekmēt valsts apdraudējuma novēršanas vai pārvarēšanas spējas.
Lēmumu par ārkārtējo situāciju vai grozījumiem lēmumā par ārkārtējo situāciju, ja ir nepieciešami papildu teritoriāli vai tiesību ierobežojumi, kā arī par izsludinātās ārkārtējās situācijas pagarināšanu MK 24 stundu laikā pēc tā pieņemšanas paziņo Saeimas Prezidijam, kas, savukārt, to nekavējoties iekļauj Saeimas sēdes darba kārtībā.