Ņemot vērā nelegālās imigrācijas problēmas saasināšanos un straujo robežpārkāpumu skaita pieaugumu, Valdība no 11. augusta līdz 10. novembrim izsludinājusi ārkārtas situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Par to, kādi būs tālākie rīcības soļi un taktika krīzes apstākļos, komentāru sniedz Valsts robežsardze.
Aizturēšana vai atturēšana – kāda taktika palīdzēs cīņā ar nelegālo imigrāciju?
Kā skaidro Valsts robežsardze, šogad līdz 11.augustam kopumā par Latvijas-Baltkrievijas valsts robežas nelikumīgu šķērsošanu aizturēti 355 trešo valstu pilsoņi, galvenokārt no Irākas. No robežas nelikumīgas šķērsošanas kopumā atturētas 174 personas.
Kopš 11. augusta, kad Latvijas-Baltkrievijas pierobežas novados tika ieviesta ārkārtējā situācija, tika paplašinātas Valsts robežsardzes tiesības un pilnvaras, kā arī nostiprinātas tiesības izmantot paredzētās procedūras un to rīcībā esošos līdzekļus, lai atturētu personas no Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgas šķērsošanas. Tādējādi pēdējo divu diennakšu laikā no Latvijas-Baltkrievijas valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas atturētas 116 personas.
Ārkārtējā situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Ko tā mainīs?
Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredz pienākumu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Valsts policijai (VP) sniegt palīdzību Valsts robežsardzei (VRS) Latvijas-Baltkrievijas robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu nelikumīgu robežas šķērsošanu, kā arī dod papildus tiesības VRS, NBS un VP izmantot paredzētās procedūras un to rīcībā esošos līdzekļus, lai atturētu personas no Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgas šķērsošanas.
Latvijas un Polijas sadarbība krīzes apstākļos
Ar Nacionālo koordinācijas centru starpniecību notiek operatīva, regulāra un abpusēja informācijas apmaiņa ar Lietuvas kolēģiem par situāciju uz abu valstu robežām.
Ar kriminālizmeklēšanas struktūrvienību sadarbība tiek īstenota, apmainoties ar apsteidzošo informāciju kriminālizmeklēšanas jomā, bet ar Polijas kolēģiem informācijas apmaiņa norit, izmantojot informācijas sistēmu EUROSUR.
Vislabākā un operatīvākā sadarbība tiek īstenota triju Baltijas valstu starpā ar Nacionālo koordinācijas centru starpniecību.