Saņemot jautājumu, kas ir drošība, pirmajā mirklī iestājas samulsums. Šķiet, ka ikviens par to ir domājis un labi zina atbildi, vismaz zemapziņas līmeni. Daudzkārt mēs domājam par drošību, ejot pa ielu, lai slidenos laika apstākļos nepaslīdam un nesavainojamies, cik drošā vietā pavadām naktsmieru, ko ēdam, vai nekvalitatīvs ēdiens mums nekaitēs, utt. Maslova piramīdā (A. Maslova vajadzību hierarhija) drošība ir viena no pamatvajadzību līmeņa vērtībām, kas rada priekšnosacījumus cilvēka izaugsmei un pašizpausmei. Miera sajūta cilvēkā veido līdzsvarotas attiecības, viņš ir produktīvs un radošs darbā. Tas vien jau liecina par to, ka ikkatra drošībā ir vērts un nepieciešams ieguldīt resursus.
Novērtējot ieguldīto darbu daudzu gadu garumā, uz ielām mēs redzam dažādas video kameras un ielu apgaismojumus. Faktiski, šie ir nosacījumi, lai cilvēki justos drošāk, pārējais jau atkarīgs no pašiem.
Daudzi uzskata – kamēr viss ir labi, nav jārūpējas par drošību. Bet mēs dzīvojam tādā pasaulē, kurā viss mainās burtiski pa minūtēm un ikvienu var skart paredzami un arī iepriekš nezināmi draudi. Tāpēc es uzskatu, ka drošībai visos līmeņos ir jāpievērš būtiska uzmanība. Noziedzīgā pasaule nemitīgi seko līdzi modernākajām tendencēm un, runājot atklāti, bieži ir soli priekšā.
Noziedznieks strādā maksimāli
Noziedzīgs prāts apzinās, ka kļūdas pieļaut nedrīkst, jābūt uzmanīgam un darbs jāizpilda maksimāli ātri. Otrā pusē esam mēs – iedzīvotāji, mūsu manta, uzņēmējs, valsts un pašvaldības iestādes, informācija. Piemēram, uzņēmējs, kurš jūtas stabili un neapzinās potenciālo drošības apdraudējumu vai apzinās, bet ieguldīt mantas un darbinieku drošībā nevēlas, agri vai vēlu nonāks noziedznieku redzeslokā. Tajā brīdī, kad saskaras abas puses, iespējams, uzvarēs noziedznieks. Tas ir jāsaprot un savlaicīgi jārūpējas, lai pēc iespējas kvalitatīvāk aizsargātu savu uzņēmumu.
Tas ir būtiski, darbiniekiem ir svarīgi būt pasargātiem un justies droši organizācijā, kurā viņi strādā. Secinājums ir viens – ir vērts ieguldīt organizācijas drošības stiprināšanā.
Drošības un apsardzes profesionāļi
Latvijā ir ap 400 drošības un apsardzes nozares komersantu, kas kopumā nodarbina vairāk kā 10 000 Latvijas iedzīvotāju, ar vairāk kā 60 miljonu eiro pienesumu valsts budžetā. Tas ir būtisks spēks ar pieredzi un zināšanām, labu tehnisko risinājumu klāstu, lai palīdzētu risināt dažādus drošības jautājumus. Apsardzes komersanti un uzņēmumi, kuri piedāvā drošības pakalpojumus, rūpējas par iedzīvotāju personīgo un mantas fizisko drošību, valsts un pašvaldību iestāžu drošību, valsts un ES kritisko infrastruktūru drošību, publisku pasākumu drošību, citu uzņēmumu drošību, kā arī daudziem citiem ar drošību saistītiem pakalpojumiem, t.sk. informācijas drošību, kas pēdējās desmitgadēs paliek arvien būtiskāka. Bet šajā laikā, jo īpaši pēdējos 5 gadus, drošības un apsardzes nozare pieprasa arvien jaunus un izglītotus drošības un apsardzes profesionāļus.
Apsardzes komersantu vidē ir saspringta konkurence, lai atrastu un sarekrutētu nozares profesionāļus. Nozarē trūkst augstāko izglītību ieguvušo darbinieku.
Nozare pieprasa vairāk! Studiju programmas Organizācijas drošība absolvents un Drošības profesionāļu asociācijas valdes loceklis Artūrs Āmars norāda, ka mūsdienās arvien pieaugošie drošības draudi jau tagad prasa vairāk profesionālu speciālistu, kā tiek sagatavoti un šis pieprasījums nākotnē tikai turpinās pieaugt. Šī tendence nav tikai lokāla, bet tā ir arī globāla, kas nozīmē, ka organizācijas drošības programmas absolventiem ir plašas iespējas veidot karjeru arī starptautiskā līmenī. Līdzīgi izsakās arī Latvijas Drošības biznesa asociācijas valdes loceklis Sergejs Kosorotovs – “pēdējā gada laikā apsardzes nozarē viena no būtiskākajām problēmām ir kvalificēta apsardzes personāla trūkums”. Tas nozīmē, ka nozare gaida, tā ir vide, kur būs darbs arī nākotnē.
Studiju programmu kopa – Organizācijas drošība
Drošības darbinieka pienākumu pildīšana pieprasa daudzpusīgas profesionālās zināšanas un prasmes. Tās ir gan juridiskās, gan tehniskās, gan uzņēmējdarbībai nepieciešamās, gan psiholoģijas, gan daudzas citas zināšanas. Tādēļ mūsu docētāji Turībā sastāv no pieredzējušiem profesionāļiem, kuri spēj sniegt pēc iespējas plašākas zināšanas, lai studējošie saņemtu tādas prasmes, kas ļautu mūsu absolventiem novērtēt riskus un, ātri reaģējot krīzes situācijās, kvalitatīvi rūpēties par organizāciju un fizisko personu drošību.
Biznesa augstskola Turība ir augstākās izglītības iestāde, kur var iegūt augstāko izglītību drošības jomā. Ik gadu Organizācijas drošības studijas absolvē vairāki desmiti jauno drošības profesionālo līmeni apguvušo drošības speciālistu un drošības dienestu vadītāju. Mūsdienās jau vairs nav retums, kad uz augstskolas pirmajiem kursiem piesakās vidusskolas absolventi. Tagad ikkatrs var apgūt zināšanas jebkurā personības briedumā. Pie mums Turībā Organizācijas drošību nāk studēt ne tikai vidusskolas absolventi, bet pieredzējuši uzņēmēji, kas apzinās, cik vērtīgas ir šīs zināšanas.
Viens no Organizācijas drošības absolventa pienākumiem ir saskatīt un reaģēt!
Sākumā ir jāapzinās iespējamais apdraudējums, tad viss iespējamais, kā šo “saskatīto” apdraudējumu mazināt vai pat pilnībā neitralizēt. Bet te ir jāņem vērā nebeidzamais attīstības faktors, kas jau pašā sākumā šķietami atrisināto apdraudējuma mazināšanu/neitralizēšanu padara būtiskāku, pie kam, bieži vien ilgtermiņā neparedzamā virzienā.
Personīgi aicinu katru izvērtēt iespējamos Jūsu un īpašuma apdraudējumus un adekvāti situācijai reaģēt uz tiem!
Autors: Biznesa augstskolas Turība Organizācijas drošības programmas direktors Vilnis Veinbergs.