Ugunsdrošība ir atbilstība normatīvajos aktos noteiktajām prasībām attiecībā uz ugunsgrēku novēršanu, dzēšanu un to seku mazināšanu. Jēdziena skaidrojums ietver arī piesardzības un preventīvos pasākumus, kas tiek veikti, lai pasargātu gan fiziskās personas, gan materiālās vērtības no uguns radītajiem postījumiem, kā arī sagatavotos koordinētai rīcībai paaugstinātas ugunsbīstamības gadījumā[1].
Ikviens no mums ir līdzdalīgs fundamentālu ugunsdrošības normu ievērošanā, sākot ar atbildību mājās – rūpējoties par to, lai dzīvesvietās esošās ierīces tiktu ekspluatētas pareizi un atbilstoši lietošanas noteikumiem, tās nebūtu bojātas, tiktu iegādāti nepieciešamie līdzekļi ugunsgrēka draudu novēršanai un likvidēšanai, piemēram, dūmu detektors un ugunsdzēšamais aparāts.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), atrodoties Iekšlietu ministrijas padotībā, uzrauga normatīvajos aktos noteikto ugunsdrošības prasību ievērošanu, veic ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbus, kā arī koordinē civilās aizsardzības sistēmas darbību. Viena no iestādes pamatvērtībām ir atbildība – gan par iedzīvotāju drošību, gan skaidru un atbildīgu lēmumu pieņemšanu ārkārtējās situācijās. VUGD pilda arī sabiedrības izglītošanas funkciju – informē cilvēkus par ugunsdrošības, ugunsdzēsības un glābšanas, kā arī civilās aizardzības pamatprincipiem. Līdztekus VUGD valstī darbojas dažādu iestāžu, organizāciju, komercsabiedrību un pašvaldību ugunsdrošības, ugunsdzēsības un glābšanas dienesti, brīvprātīgo ugunsdzēsēju organizācijas.
Kā liecina statistikas dati[2], katru gadu Latvijā tiek reģistrēti ap 10000 ugunsgrēku, kuri visbiežāk ir rezultāts neuzmanīgai rīcībai ar uguni, uzsverot sabiedrības izglītošanas svarīgumu un nepieciešamību. Tieši tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ik gadu veic vidēji 6000 prevencijas pasākumu, izglītojot apmēram 100000 cilvēku jautājumos, kas saistīti ar ugunsdrošību. Pamatojoties uz VUGD jaunāko pārskatu par glābšanas darbiem, ugunsgrēkiem un to radītajām sekām (laika posmā no 2020. gada 1. janvāra līdz 31. maijam)[3], Latvijā pavisam konstatēti 3773 ugunsgrēki, kuros dzīvību zaudējuši 42, cietuši 122, bet izglābti 142 cilvēki.
Plašāka informācija par ugunsdrošības tēmu:
Reglamentējošie akti un likumi:
- Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likums (https://likumi.lv/ta/id/68293-ugunsdrosibas-un-ugunsdzesibas-likums)
- Noteikumi par juridiskās vai fiziskās personas resursu iesaistīšanu reaģēšanas un seku likvidēšanas pasākumos vai ugunsgrēka dzēšanā, vai glābšanas darbos, kā arī tai radušos izdevumu un zaudējumu kompensācijas aprēķināšanas kārtību (https://likumi.lv/ta/id/289304-noteikumi-par-juridiskas-vai-fiziskas-personas-resursu-iesaistisanu-reagesanas-un-seku-likvidesanas-pasakumos-vai-ugunsgreka-dz…)
- Kārtība, kādā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests veic un vada ugunsgrēku dzēšanu un glābšanas darbus (https://likumi.lv/ta/id/282206-kartiba-kada-valsts-ugunsdzesibas-un-glabsanas-dienests-veic-un-vada-ugunsgreku-dzesanu-un-glabsanas-darbus)
- Ugunsdrošības noteikumi (https://likumi.lv/ta/id/281646-ugunsdrosibas-noteikumi)
- Noteikumi par ugunsgrēku un glābšanas darbu uzskaiti (https://likumi.lv/ta/id/247338-noteikumi-par-ugunsgreku-un-glabsanas-darbu-uzskaiti)
[1] https://likumi.lv/ta/id/68293-ugunsdrosibas-un-ugunsdzesibas-likums
[2] http://www.lua.lv/lat/ugunsdrosiba-ir-sadzivosana-ar-uguni/
[3] https://vugd.gov.lv/files/projekti/05_2020_statistika.pdf