2020. gada marts tiks pieminēts kā mēnesis, kad pasaule mainījās. Dažu dienu laikā COVID-19 vīruss slēdza robežas, uzņēmumus un piespieda cilvēkus palikt savās mājās. Uzņēmumiem visā pasaulē kopš marta nākas saskarties arī ar drošības pārkāpumu skaita pieaugumu. Šie pārkāpumi ir iespējami, jo palielinās attālinātā darba apjoms, kam lielākā daļa uzņēmumu nebija gatavi, un pasaules uzmanības pievēršana pandēmijai, ko hakeri izmanto krāpšanā un pikšķerēšanā. Tas, kā pasaule darbojās pirms pandēmijas, uz visiem laikiem ir mainījies. Iznākot no pandēmijas ļaunākās daļas, uzņēmumi un iedzīvotāji daudz vairāk pievērsīs uzmanību drošībai, jo gluži vienkārši – ikdienas riski ir mainījušies.
Biometriskā drošība
Mājās, personiskajās ierīcēs un īpaši ar darbu saistītajos kontos biometrija ātri vien kļuvusi par normu paaugstinātai drošībai. Tā kā biometrija balstās uz pašu lietotāju, izmantojot viņa unikālos pirkstu nospiedumus vai sejas struktūru, tā ir daudz drošāka nekā vienkārša paroles autentifikācija. Konta, kurā tiek izmantoti biometriskie dati, uzlaušanas process ir laikietilpīgs un sarežģīts, jo hakerim ir jādara vairāk darba nekā tikai jāuzmin rakstzīmes vai svarīga frāze. Hakerim jāiegūst precīzas personas pirkstu nospiedumu vai sejas replikas. Agrāk tas bija viegli: hakeri varēja izmantot augstas kvalitātes fotogrāfijas vai video, lai apmānītu sejas atpazīšanas sistēmas. Lai iegūtu pirkstu nospiedumus, tie varēja iegūt to kopijas no sistēmām. Par laimi, lielākā daļa biometriskās drošības ir kļuvusi arvien kompleksāka. Sejas atpazīšanas tehnoloģijai ir ieviesta dzīvīguma noteikšana un 3D sejas atpazīšana, lai nodrošinātu, ka dati konkrētajā brīdī nāk no reāla cilvēka. Tas neļauj ļaundariem izmantot replikas, fotoattēlus, video vai no nozagtas datu bāzes replicētus datus. Biometriskā drošība var nebūt pilnīgi droša, bet to ir ievērojami grūtāk un laikietilpīgāk uzlauzt.
Vēl viens ieguvums biometriskajai drošībai ir tās lietošanas ērtums. Lai gan uzņēmumi novērtē, cik drošas ir biometriskās tehnoloģijas, 70 procenti amerikāņu izvēlas biometriskās drošības metodes, jo tās ir vieglāk lietojamas. Lai paroles būtu drošas, tām jābūt unikālām un arvien sarežģītākām. Tās arī regulāri jāmaina. Vidusmēra lietotājam tas var nozīmēt daudzu unikālu paroļu atcerēšanos daudziem dažādiem kontiem, katram no kuriem ir savas paroļu prasības. Izmantojot biometrisko drošību, ne vien tiek samazināts paroļu skaits, kas būtu jāatcerās, bet arī vienlaikus tiek paaugstināts drošības līmenis. Tas arī samazina laiku, kas tiek pavadīts, pierakstoties kontos, jo biometriskāi autentifikācijai var būt nepieciešamas vien dažas sekundes.
Bez pieskārienu nākotne
Diemžēl pandēmija ir piespiedusi daudzus cilvēkus un uzņēmumus pārskatīt biometriskās drošības tehnoloģijas. Tā kā COVID-19 vīruss viegli izplatās caur fizisku kontaktu, pirkstu nospiedumu skeneri var ātri kļūt par infekcijas avotu, īpaši sabiedriskās vietās. Birojos un bankomātos ir daudz fizisku kontaktpunktu, un nodrošināt tīrību uz virsmām ir gandrīz neiespējami. Diemžēl, šīs intensīvās cilvēku pulcēšanās un plūsmas zonas bieži vien ir tās, kurām būtu nepieciešama paaugstināta drošība. Paredzams, ka ieņēmumi biometrisko ierīču tirgū šogad samazināsies par $2 miljardiem, jo sabiedrība baidās no vīrusa un izvairās no kontakta publiskās vietās. Tajā pašā laikā ir sagaidāms, ka ieņēmumi no seju atpazīšanas sistēmām un ieguldījumi tajās palielināsies, jo īpaši palielinoties to lomai identifikācijas un uzraudzības(videonovērošanas) sistēmās.
Pirkstu nospiedumu autentifikācija ir atkarīga tikai no fiziskiem kontaktpunktiem, kur skeneris var analizēt lietotāja pirkstu nospiedumu, kas iepriekš saglabāts kā autentifikācijas veids. Lai iegūtu maksimālu precizitāti, cilvēkam ir jāpieskaras skenerim, kam var būt pieskārušies arī tūkstošiem citu cilvēku. Taču, ja runa ir par kontaktpunktiem, tad ikdienas darbības, piemēram, durvju atvēršana vai naudas iegūšana, arī rada bažas. Daudzi cilvēki visas dienas garumā pieskarsies publisko ēku durvju rokturiem vai bankomātu pogām un ekrāniem. Biometriskās drošības izslēgšana nav atbilde. Tā vietā sejas atpazīšanu var ieviest gandrīz visos scenārijos, kuros vienreiz izmantoti čipi, atslēgas, kartiņas vai pirkstu nospiedumi. Lietotāji var stāvēt pie sejas skenera, nevis pieskarties potenciāli piesārņotām virsmām, un skeneris var noteikt, kas viņi ir un ko viņiem ir atļauts darīt. Šīs sistēmas var izmantot, lai atbloķētu kontus, atvērtu durvis un palīdzētu lietotājiem droši pārvietoties visu dienu.
Citas bailes, kas radušās pandēmijas laikā, iespējams arī pārvaldīt, izmantojot sejas atpazīšanu. Tā kā COVID-19 var izplatīties elpojot vai klepojot, cilvēkiem ir noteikts palikt drošā attālumā no citiem un valkāt maskas. Ar sejas atpazīšanu lietotājiem par to nebūs jāuztraucas, jo neviens nebūs spiests pieskarties vai nonākt saskarē ar sejas skeneri. Arvien izsmalcinātākas tehnoloģijas rūpējas arī par cilvēkiem, kuri vēlēsies valkāt maskas. Modernā sejas atpazīšanas programmatūra izmanto 3D skenējumus un dziļuma uztveri, lai atpazītu lietotāju, kas nozīmē, ka maskas vai apgaismojums nespēs traucēt, lai nepareizi liegtu vai atļautu piekļuvi. Dziļuma uztvere palielina drošību, bet tā arī ļauj cilvēkiem droši pavadīt savas ikdienas, jo cilvēki kļūst atkarīgi no maskām, lai mazinātu slimības izplatīšanos.
Drošības nākotne
Pirms pandēmijas sejas atpazīšanas programmatūra tika pastāvīgi kritizēta kā pārāk aizskaroša cilvēku privātumam. Tomēr, tā kā pēc COVID-19 mainās prioritātes, biometriskās tehnoloģijas tiek izmantotas visā pasaulē, lai palīdzētu valdībām saglabāt iedzīvotāju drošību un kontrolēt vīrusa izplatību. Nākamais solis drošības un higiēnas jomā būs sejas autentifikācijas pasākumu īstenošana. Tā kā šīs tehnoloģijas ieviešanai jau pastāv programmatūra un risinājumi, to var ātri ieviest, atbrīvojot cilvēkus un uzņēmumus no bažām, kas var rasties, atsākot ekonomisko aktivitāti jaunajos apstākļos. Lai palielinātu drošību pēc šī vīrusa, uzņēmumiem, bankām un cilvēkiem būs jāsāk izmantot tehnoloģijas ne tikai drošībai, bet arī prāta mieram.