Eiropas datu aizsardzības uzraudzītājs (EDAU) otrdien aicināja aizliegt Pegasus un līdzīgas komerciālās spiegprogrammatūras izstrādi un izmantošanu reģionā, norādot, ka šī tehnoloģija ir “bezprecedenta līmeņa uzmācīga” un var apdraudēt lietotāju tiesības uz privātumu.
“Pegasus ir paradigmas maiņa attiecībā uz piekļuvi privātai saziņai un ierīcēm, kas var ietekmēt mūsu pamattiesību, jo īpaši tiesību uz privātumu, būtību,” Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītājs (EDAU) norādīja savās sākotnējās piezīmēs. “Šis fakts padara tās izmantošanu nesavienojamu ar mūsu demokrātiskajām vērtībām.”
Pegasus ir Izraēlas uzņēmuma NSO Group izstrādāta ļoti progresīva militāras klases ielaušanās programmatūra, kas spēj ielauzties viedtālruņos ar operētājsistēmām Android un iOS, pārvēršot ierīces par attālinātas uzraudzības rīku, kas spēj iegūt sensitīvu informāciju, ierakstīt sarunas un izsekot lietotāju pārvietošanos.
Pegasus ne tikai nodrošina neierobežotu piekļuvi mērķierīcēm, bet arī tiek slepeni instalēts ierīcēs, izmantojot bezklikšķa exploitus, piemēram, KISMET un FORCEDENTRY, kas neprasa nekādu lietotāju mijiedarbību.
Lai gan NSO Group vairākkārt ir apgalvojusi, ka programmatūra tiek pārdota tikai valdībām noziedzības un terorisma apkarošanas nolūkā un ka tā veic “dzīvības glābjošas misijas”, arvien plašāks pierādījumu saraksts atklāj plaši izplatītu Pegasus ļaunprātīgu izmantošanu, lai uzlauztu žurnālistu, politiķu, disidentu un aktīvistu tālruņus vairākās valstīs, tostarp Izraēlā.
Saskaņā ar virkni atklājumu, ko pēdējo nedēļu laikā atklājis biznesa izdevums Calcalist, Izraēlas policija ar NSO Group spiegprogrammatūru bija vērsusies pret desmitiem šīs valsts pilsoņu, lai vāktu izlūkdatus bez kratīšanas ordera, kas atļauj novērošanu.
Paziņojot, ka Pegasus nevajadzētu tik daudz salīdzināt ar tiesībaizsardzības iestāžu pārtveršanas rīkiem kā ar valdības trojāniem, EDAU norādīja, ka “valsts drošību” nevar izmantot kā attaisnojumu šādu tehnoloģiju plašai izmantošanai vai kā argumentu pret Eiropas Savienības iesaistīšanos”.
Turklāt uzraudzības iestāde ir ierosinājusi labāk uzraudzīt novērošanas pasākumu izmantošanu, stingrāk īstenot datu aizsardzības noteikumus un pastiprināt tiesību aktus, kas aizliedz tādu sarežģītu hakeru rīku kā Pegasus izmantošanu, lai pasargātu no nelikumīgas izmantošanas.